Emocje - na uwięzi cudzych przekonań

 

Uporządkowana wiedza ma nam ułatwiać życie, ale czy prawdy sprzedawane nam przez innych są prawdami dobrymi także dla nas? W niestabilnym świecie emocji nic nie można przyjąć za pewne. Warto polegać na sprawdzonej wiedzy, ale ta powszechnie dostępna bywa czasami szkodliwa.

My kobiety lubimy roztrząsać emocje

Rozkładać na czynniki pierwsze zachowania swoje i cudze. Analityczny umysł, czasami też nadwrażliwa natura przydaje sobie więcej problemów niż ich jest naprawdę. Powszechny dostęp do psycho-edukacji, na wyciągnięcie ręki, dla każdego kto tylko ma smartfon.  Rozdawana wiedza, jak na studniach psychologicznych, dostępna - to tu - to tam. Coraz to nowe profile "ekspertów" od psychologii, prowadzone czasami przez zwykłych studentów, dla rozrywki, dla zyskania popularności. 

Wiedza z Social Mediów przydatna ?

Przejrzyste grafiki w mediach społecznościowych sprawiają, że mamy wrażenie jakbyśmy sami byli tymi ekspertami. Ciężko odróżnić prawdę od fałszu. Wiedza z psychologii, psychiatrii dostępna jest dla każdego i dobrze...  Taka edukacja nieraz pomaga ratować nawet życie (dosłownie i w przenośni). Czasami jednak bywa szkodliwa. Najgorzej, gdy chcemy wpasować się jakiś schemat. Unikając wizyty u specjalisty, bo przecież można poradzić sobie samemu. Czasem nawet poprawić  nastrój suplementami czy dietą, bo ktoś nam to obiecał w reklamie. Nieraz jednak potrzebna jest tabletka. Innym razem wystarcza zwykła rozmowa z bliskimi. Ucieczka w świat internetowej wiedzy nie koniecznie jest dobra. 

Wszędzie narzuca się nam jakieś schematy?

 Czy układanie życia przez ekspertów jest dla nas dobre, o tym przekonujemy się z czasem. Z biegiem doświadczeń i zdarzeń, czasami dochodzimy do swoich własnych wniosków. Jak wychowywać dziecko, jak gotować, jak sprzątać, jak przeżywać emocje - złote porady spotkamy wszędzie. Dawniej sprzedawało nam je starsze, niby bardziej doświadczone pokolenie. Teraz dzielimy się wiedzą sami, w wirtualnym świecie szukając wsparcia i zrozumienia. Najważniejsze jednak podążać za swoją własną prawdą. Nikt nie zna nas lepiej niż My sami.Komentarze

  1. Nie warto podążać ślepo za innymi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadza się, nie zawsze wszystko jest prawdą. Nie zawsze musimy wszystkim ufać. Świetny post :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czasem wizyta u specjalisty rzeczywiście jest potrzebna. A nawet jak ktoś nie ma poważniejszych problemów typu depresja, zawsze można z terapeutą nad sobą popracować. Ja uwielbiam chodzić na psychoterapię i ciągle wprowadzać nowe zmiany w życiu :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog