Ekologiczne pasty do zębów bez fluoru, co i dlaczego ?

Piszę tego posta od wczoraj, a w przygotowaniu był już od tygodnia. Właśnie wczoraj byłam na piaskowaniu i usuwaniu kamienia , więc temat dbania o zęby tym bardziej mi bliski.
 Dziś ekologiczne pasty do zębów, bez fluoru  Logona, Lavera i Eco Cosmetics
Koszt, wszystkie w granicach 12 - 18 zł więc całkiem przyzwoite ceny. Jeśli ktoś myślał, że takie pasty są super drogie to był w błędzie. Dbanie o uśmiech wcale nie musi się ograniczać do drogeryjnych past.  Sklepy z eko artykułami mają naprawdę imponujący asortyment, jeśli chodzi o tą dziedzinę, może warto się przekonać?




Na początek o tym, dlaczego zrezygnowałam z past tradycyjnych ?

O szkodliwości fluoru czyta się wiele. Fluor dodaje się do past do zębów od dawna, zdążyliśmy się więc przyzwyczaić, że to coś powszechnego. Większość past drogeryjnych zawiera ten pierwiastek.  Ma on za zadanie wzmacniać szkliwo. Stosują go miliony ludzi a mimo to gabinety dentystyczne nie świecą pustkami. Czy nie przyszło Wam nigdy na myśl, że coś jest nie tak? Skoro myjemy zęby a one nadal się potrafią psuć. Czy stosowanie past z fluorem ma jakiś sens, poza tym higienicznym oczywiście?
Niektóre badania wykazały, że fluor może mieć  działanie ochronne na szkliwo tylko do 20-stego roku życia, podczas tworzenia i utwardzania zębiny, po tym czasie jego stosowanie nie ma tak naprawdę żadnego sensu.
Nie każdy jest świadomy, że nadmiar fluoru szkodzi i nie chodzi o to, że zjadamy pastę do zębów, bo zazwyczaj nikt jej nie połyka. Fluor jest substancją, która  jest dodawana do wody kranowej, może znajdować się w glebie, a  więc  w warzywach i owocach, które na tej glebie wyrosły,
 w napojach (nawet w piwie), w herbacie,  w suplementach diety, witaminach, lekach psychotropowych...
Jak widać bardzo łatwo może dojść  do nagromadzenia się tego związku w organizmie i wywołać szkodliwe dla zdrowia skutki. Począwszy od osłabienia zębów, po ich całkowitą utratę, zmiany w kościach, zmiany genetyczne  a nawet raka. Fluor jest też podejrzewany o szkodliwe działanie na psychikę, może wywołać depresje.  Z internetu dowiedziałam się także, że fluor osłabia reakcje psychiczne i z tego powodu był podawany więźniom  obozów koncentracyjnych.  
Działa szkodliwie na tarczyce, może wywołać chorobę hashimoto, niedoczynność tarczycy i inne choroby autoimmunologiczne,  nie zaleca się stosowania past z fluorem u osób chorych na tarczyce
Męczy Was uporczywy trądzik ? Przewlekłe stosowanie fluoru w nadmiernych ilościach może spowodować  przekształcenie się trądziku różowatego lub pospolitego w oporny na leczenie trądzik fluorowy.



Skoro przybliżyłam Wam już powody mojej rezygnacji z fluoru pokaże pasty bez fluoru, wszystkie 3 kupiłam od początku tego roku, warto przeczytać informacje o tych produktach:

Logodent Daily Care Classics Pasta do zębów z bio-miętą pieprzową
Delikatnie pieniąca się pasta o świeżym aromacie mięty pieprzowej do mycia i pielęgnacji zębów oraz dziąseł. Delikatne, mineralne substancje czyszczące skutecznie usuwają osad bez naruszania szkliwa. Ekstrakt z rumianku działa przeciwzapalnie.
(...) Olejek Eteryczny z Mięty Pieprzowej działa pobudzająco i przeciwzapalnie. Jest też środkiem antyseptycznym z właściwościami odświeżającymi i tonizującymi.
Pasta nie zawiera fluoru

Skład: Aqua (Water), Calcium Carbonate, Glycerin, Silica, Sodium Cocoyl Glutamate, Maris Sal (Sea Salt), Xylitol, Chondrus Crispus (Carrageenan), Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract*, Xanthan Gum, Algin, Mentha Piperita (Peppermint) Oil*, Aroma (Flavor), Limonene

Cena: 14,90 zł
gdzie ?  sklepy z eko kosmetykami 



Lavera basis sensitiv PASTA DO ZĘBÓW z bio-echinaceą i propolisem.
Ochrona przed próchnicą, parodontozą i kamieniem nazębnym z bio-echinaceą i propolisem,
nie zawiera fluoru
Pasta do zębów z zawartością kredy i drobinek krzemu skutecznie usuwa osad nazębny. Przeciwzapalne i antybakteryjne działanie echinacei i propolisem uzupełniają całościową higienę jamy ustnej. Wartość pH neutralizuje szkodliwe działanie kwasów na szkliwo. Zapobiega próchnicy, parodontozie i osadzaniu się kamienia nazębnego.

Skład:
wyciąg z echinacei*, sorbitol, drobinki kwasu krzemowego, kreda, ksylit, sól morska, glutamat kwasu tłuszczowego z kokosa, ksantan, nalewka z mirry, wyciąg z arniki górskiej*, wyciąg z krwawnika*, wyciąg z propolisu, aromat

Cena : 12,50 zł 




Eco cosmetics pasta do zębów z bio-wyciągiem z czarnuszki

Pasta naturalnie zapobiega próchnicy i paradontozie, korzystnie wpływając na florę bakteryjną jamy ustnej. W skład pasty wchodzą m.in.: sól morska, algi oraz organiczne wyciągi z czarnuszki, mirry i echinacei. Odpowiednia do stosowania podczas kuracji homeopatycznych.
Nie zawiera fluoru, mentolu ani mięty.(...) Olej z czarnuszki pełni rolę przeciwutleniacza, który stabilizuje wchodzące w skład błon komórkowych nienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy. Zawierającemu ponad 100 różnych substancji aktywnych olejkowi przypisuje się między innymi działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, rozkurczowe, przeciwobrzękowe, odtruwające, uspokajające i immunostymulujące. 

Skład: woda, sorbitol, wyciąg z nasion czarnuszki*, hydrolat liści zielonej herbaty, uwodorniony kwas krzemowy, węglan magnezu, wyciąg z jeżówki purpurowej*, wyciąg z szałwii lekarskiej*, sól morska, wyciąg z oczaru wirginijskiego, olejek z nasion czarnuszki*, gliceryna, karwon, alkohol, N-kokoiloglutaminian sodu, glutaminian kokoilowy sodu, guma ksantanowa, ksylitol.

Cena: 17,90
gdzie?sklepy z eko kosmetykami 


Moja opinia na temat tych past?
Myślę, że nie ma sensu pisać o działaniu każdej z osobna . Z wszystkich past byłam zadowolona, są to takie podstawowe, codzienne  pasty. Dobrze myją zęby i dbają o dziąsła.
Nie są tak silne, żrące jak niektóre pasty drogeryjne. Często po zwykłej paście z drogerii miałam suche usta, nie mówiąc o podrażnionych błonach śluzowych . Było to naprawdę przykre uczucie, kiedy po umyciu zębów musiałam płukać jamę ustną bez końca, aby pozbyć się tego palącego smaku.  Dodatkowo moje dziąsła często krwawiły po umyciu zębów. Przy tych pastach pozbyłam się całkowicie tych problemów, przy tym widzę, że te naturalne wyciągi ziołowe wpływają korzystnie na moje dziąsła, a pasta  Eco Cosmetics jest w tej dziedzinie wybitna.
 Nie widzę też różnicy w oczyszczaniu zębów, brak fluoru w paście nie wpływa na to, że mam gorzej umyte zęby. Ponadto zauważyłam, że moje zęby nie są już tak wrażliwe jak wcześniej.
Przy ostatniej wizycie u dentysty, całkowity brak nowych ubytków.



Polecam Wam przyjrzeć się bliżej tematowi, jeśli dbacie o zdrowie i zależy Wam na tym choć odrobinę. 

Napiszcie koniecznie jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Komentarze

  1. aż tak się nie zagłębiałam nigdy w wątek fluoru, obiło mi się o uszy, że wcale nie jest taki zbawienny dla naszego uzębienia, jak się powszechnie wydaje…
    kupiłam kiedyś jakąś pastę bez fluoru, pamiętam, że była całkiem ok.
    chyba czas pomyśleć o przestawieniu się na bezfluorowe pasty

    OdpowiedzUsuń
  2. kiedyś pani stomatolog poleciła mi fluor, używałam go jakiś czas a później na szczęście o nim zapomniałam. teraz ludzie są bardziej świadomi. Wiem że zbyt duza ilość fluoru szkodzi.

    OdpowiedzUsuń
  3. używam normalnych, ale bardzo mnie zaciekawiłaś tymi pastami :)

    OdpowiedzUsuń
  4. O proszę, nie wiedziałam, że fluor jest tak szkodliwy. Muszę uświadomić moją mamę, która choruję na tarczycę. Dzięki za ten post! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja lubię mocno wybielające pasty, bo moje zęby bardzo szybko żółkną mimo, że nie palę i nie piję kawy :( Najcześciej sięgam po Colgate, tą czerwoną.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja używam na przemian past ziołowych bez fluoru z takimi ''normalnymi'' :)
    Polecam Ci pasty ziołowe Dabur, są naprawdę świetne :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Kurczę, ja nigdy nie zwracam uwagi na skład past, kupuję byle jakie ;p Fajny post, z przyjemnością przeczytałam : ) Pozdrawiam i zapraszam:
    http://martiniqe.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzięki że mnie uświadomiłaś, zawsze byłam pewna że pasty bez floru są dla ludzi starszych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog