Równonoc wiosenna w związku wyznaniowym Ludzie Słońca


Za nami pierwszy dzień wiosny, ale czy Wiecie że nastała też Równonoc wiosenna? Co to dla nas oznacza? Pierwsze co daje się zauważyć, to na pewno więcej słońca dla nas i dla Matki Natury. Obudzona do życia przyroda powoli roztacza swój urok. Już nie musimy szukać wiosny, bo widzimy ją wychodzącą z zewsząd. W każdej religii i kulturze powitanie wiosny jest obchodzone w wyjątkowy sposób. W tym artykule dowiecie się jak obchodzona jest równonoc wiosenna przez Ludzi Słońca. 


Jakie tradycje są związane z nastaniem równonocy wiosennej?


Czy wiecie co oznacza dla nas pierwszy dzień wiosny? Przez kolejne pół roku Słońce będzie dominować nad nocą. Po tym jak nastąpiła równonoc wiosenna na naszej półkuli nastał też początek astronomicznej wiosny, często też zwany kalendarzową wiosną. Na naszej półkuli ziemskiej termin nastania równonocy zwykle wypada pomiędzy 19 a 21 marca, a słońce przechodzi wówczas przez punkt Barana. Nie wszyscy jednak mają teraz wiosnę, bo np. na półkuli południowej wiosna przypada około 21 - 24 września czyli na tej drugiej stronie Ziemi mają teraz jesień. 

Mało kto sobie zdaje sprawę, że to jak obchodzimy przywitanie wiosny związane jest z tym skąd pochodzimy, gdzie mieszkamy, a nawet w co wierzymy i jaką religię wyznajemy. Święta chrześcijan jak Wielkanoc nieodłącznie kojarzy się nam także z nadejściem wiosny . Jednak nie wszystkie wyznania chrześcijańskie ją obchodzą. To święto ruchome, co oznacza że przypada w różnym czasie. Zazwyczaj jednak datę wyznacza się według tego, kiedy przypada pierwsza niedziela po wiosennej pełni Księżyca. 

Tak naprawdę wszystkie religie czerpią z dawnych tradycji i prawd wiary przekazywanych z pokolenia na pokolenie od setek tysięcy lat. Zarówno Wielkanocne święcenie jajek jak i tradycje Lanego poniedziałku mają swoje korzenie w różnych ludowych zwyczajach i wierzeniach.

Z pewnością każdy z nas brał kiedyś udział w kultowym topieniu marzanny czyli słomianej kukły symbolizującej zimę. Zwyczaj też nadal licznie praktykowany w szkołach przez dzieci. 21 marca często też obchodzony jako Dzień Wagarowicza, młodzież świętuje nadejście wiosny i wychodzi na wolność. Nadejście wiosny dla każdej grupy wiekowej czy społecznej oznacza coś dobrego, koniec długiej nocy, więcej wolności, więcej życia które niesie ze sobą słońce. 


Równonoc wiosenna w związku wyznaniowym Wyznawcy Słońca i w Kościele Ludzi Słońca


A czy wiecie że Ludzie Słońca również świętują nadejście wiosny z pomocą słomianej kukły, z tym że ulega ona spaleniu? Ogień staje się wtedy symbolem zwycięstwa, jako bóg - Słońce. Zima nie występuje jednak tu w roli tej złej, nie przepędza się jej tylko żegna i przechodzi do dalszego etapu. W przyrodzie wszystko musi mieć równowagę, każda pora roku ma znaczenie i każda jest potrzebna do zachowania pełnego cyklu przyrody.

Ludzie Słońca to mało znany związek wyznaniowy, który przywiązuje szczególną uwagę do kultu Słońca. Jego korzenie sięgają jednak bardzo daleko, bo pierwsze wzmianki o wyznawaniu kultu słońca pochodzą sprzed 10 tysięcy lat. Rytuały związane z powitaniem wiosny mają dla nich szczególne znaczenie. Odbywają się one często przy grze na instrumentach, krzykach i rytualnych hałasach. Pali się ogniska przy których urządza się czuwanie, wyrażając radość poprzez wspólne tańce i śpiewy. Również sprzątanie domostw, używanie kadzidełek z ziół, sadzenie roślin, porządki w domu i w ogrodzie, to wszystko też stanowi element obrzędów związanych z nadejściem wiosny. To teraz zadajcie sobie pytanie, ile z nas też tak robi, uznając to za zwykłe - co roczne obowiązki? Ludzie Słońca mają jeszcze jedną wartościową tradycję, wraz nadejściem wiosny kończą dawne konflikty, puszczają żale i dzielą się miłością, wysyłając ją do wszystkich na około. Czyś to nie piękne zwyczaje, godne naśladowania?


Więcej na temat wspólnoty Ludzie Słońca możecie znaleźć pod adresami https://wyznawcyslonca.ws/  oraz https://ludzieslonca.pl/.  

Jakie są Wasze sposoby na przywitanie wiosny? Robicie wtedy generalne porządki, a może wyjeżdżacie na wiosenny urlop?
Komentarze

 1. Kiedy nadchodzi wiosna, czas na wiosenne porządki w całym mieszkaniu oraz dużo kwiatów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wiosną zawsze robię generalne porządki w domu i w ogrodzie. W szafach mam jeszcze zimę, ale na ogrodzie już u mnie dużo się dzieje. Zabraliśmy się za przycinanie starych tui i mamy w związku z tym prawdziwą rewolucję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Bardzo ciekawy, interesujący wpis. Fakt, jako dziecko paliliśmy marzannę w szkole. Teraz wiosenne porządki to moje coroczne przywitanie wiosny. Zwłaszcza zmiana w szafie garderoby zimowej na wiosenną.
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardziej świętowałam w szkole, obecnie mnie to jakoś nie rusza, cieszę się cały czas wiosną, choć ceny nadal mocno zimowe.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog