Magdalena Kostrzyn "Też tak mam"

 


Troszkę spóźniona recenzja książki Magdaleny Kostrzyn "Też tak mam" - powinna pojawić się na dzień kobiet, ale wypożyczyłam ją w bibliotece dopiero w piątek. W niedzielę już miałam przeczytaną, dosłownie ją pochłonęłam. Dawno nie miałam książki, która tak bardzo grałaby z moimi emocjami. Magdalena Kostrzyn to popularna influencerka, znana pod pseudonimem Chujowa Pani Domu, można jej profil znaleźć na Instagramie, pisze również bloga. 


Macierzyństwo - Praca - Kobiecość


W tych trzech polach MY kobiety jesteśmy na pozycji przegranej. Wychowujemy dzieci, gotujemy, sprzątamy, stanowimy o sile rodziny. Wiele się od nas wymaga.  Co z tego mamy? Niejednorodnie całkowity brak wdzięczności. Nie jesteśmy docenione w pracy, bo stanowimy tą gorszą część społeczeństwa. Kobiety biorą wolne, bo dzieci chorują, z tego powodu od razu są traktowane jako ta gorsza siła robocza. Bez szans na awans, bez perspektyw na zdobycie lepszego miejsca pracy.  Mają z miejsca utrudniony lepszy start, bo są tą słabszą płcią?  Gorszym elementem w społeczeństwie. Czy taka jest prawda o Nas? Czy może to tylko narzucone z góry przez innych schematy, tak trudne do pokonania. 

Kobiety na  tych samych stanowiskach co mężczyźni dostają mniejsze wynagrodzenie. Macierzyństwo to osobna kwestia, w tej książce szczerze opisana przez same zainteresowane. Tak naprawdę nikt nas nie pyta o zdanie, czy chcemy  mieć dzieci, czy nie chcemy, z góry narzuca się nam pewne role? Zawsze się znajdzie ktoś, kto chce o nas decydować, kto wie lepiej.  A najgorsze są złote rady, o tym jak wychowywać dzieci, co robić, czego nie robić? Pracujesz - źle bo zostawiasz dzieci na pastwę losu. Nie pracujesz - jeszcze gorzej bo jesteś nie przydatna dla społeczeństwa. Ciężko dogodzić wszystkim na raz, a najważniejsze to robić swoje. Niestety od małego dziewczynki wychowywane są w uległości. Konsekwencje tego niesiemy przez całe życie. Niektóre historie ukazane w tej książce są naprawdę mocne i poruszające, zwłaszcza te dotyczące molestowania seksualnego. Jednak książka nie ukazuje tylko tych najgorszych stron kobiecości. Bardzo budujące okazały się wypowiedzi Pań, które świadomie decydują o swoim losie, ale mają wsparcie rodziny, męża i nie dają sobie narzucać żadnych społecznych ról. Książka "Też tak mam" jest napisana łatwym językiem, szybko się ją czyta. Jest bardzo przejrzysta, podzielona na rozdziały, składa się z cytatów i  wypowiedzi innych kobiet. Można po nią sięgnąć z ciekawości, dla zabicia czasu, ale i dla zwiększenia własnej świadomości. Autorka idealnie oddała kobiece emocje, nic nie jest koloryzowane, rzeczywistość ukazana we wszystkich jej barwach. Kobiety szczerze piszą o tym co je boli, co gra im w  duszy i w sercu. Niektóre wyznania są szokujące, z niektórymi można się nawet identyfikować. 


Komentarze

  1. Bardzo zainteresowała mnie ta książka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa książka, chociaż nic nowego. Niektóre kobiety tak łatwo się z tym godzą, że nawet błaganie p podpaski wydaje im się naturalne. Dobrze, że sama nie należę do uległych i córki też nie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog