"Solitaire" Alice Oseman - książka o młodzieży, nie tylko dla młodzieży

wpis we współpracy z TaniaKsiazka.pl

 

Książki dla młodzieży z założenia powinny być lekkie i poruszać istotne dla nastolatek problemy. Nie wiem czy młodzi ludzie czytają teraz tyle co kiedyś? Sama pamiętam do dziś "Anię z Zielonego Wzgórza" - ile radości wniosła do mojego życia. Jako nastolatka byłam prawdziwym molem książkowym. Mam wrażenie, że obecne czasy niosą więcej zagrożeń niż kiedyś (nie tylko tych wynikających z internetowego świata). Młodzi ludzie są coraz bardziej osamotnieni i nie zrozumiani przez świat dorosłych. Z pewnością sprzyja temu szybkie tempo życia i brak czasu na autorefleksje. Nie wiem czy "Solitaire"  jest w pełni wartościową książka dla młodych ludzi, nie potrafię tego ocenić, bo sama już dawno temu przekroczyłam próg dorosłości.


TaniaKsiazka.pl - miejsce spotkań wiecznie młodych duchem 


Czy młodzi ludzie dużo dziś czytają? Z pewnością znajdzie się wielu zwolenników słowa pisanego na papierze. Chociaż nowoczesność wiele Im zabrała m.in. przez smartfony i powszechny dostęp do sieci, młodzi wielbiciele książek nadal mogą spotkać się na TaniaKsiążka.pl - książki dla młodzieży. To miejsce gdzie znajdą mnóstwo niepowtarzalnych tytułów, dopasowanych pod ich wysokie wymagania.
Znajdziemy tu takie gatunki jak: powieści przygodowe, obyczajowe, fantastyczne, romanse i wiele innych. Sama do dziś z wielkim sentymentem wspominam "Zmierzch" Stephanie Mayer, którą bądź co bądź przeczytałam nie będąc już nastolatką. Sami wiecie jak to jest, niektórzy zawsze będą młodzi duchem, a książki to jest zdecydowanie coś co pozwala zachować tą młodzieńczą świeżość. To nie ocenione źródło wiedzy i okno na świat. 


"Solitaire" autorstwa Alice Oseman  z pewnością należy do takich uniwersalnych pozycji, po które można sięgnąć bez względy na wiek, choć lojalnie uprzedzam że książka jest o młodzieży:

Tori Spring wiedzie spokojne życie pozbawione zbyt wielu ekscytujących wydarzeń. Swój czas dzieli między naukę a blogowanie i odpoczynek w zaciszu własnych czterech ścian. Nie jest duszą towarzystwa, jednak jej to nie przeszkadza. Wszystko zmienia się, gdy na jej drodze staje Michael Holden. Chłopak jest na tyle wyjątkowy, że nie potrafi być wobec niego obojętna. Jednocześnie w szkole zaczyna działać grupa, która uwielbia robić żarty i za cel obrała sobie nauczycieli. Niewinna zabawa szybko wymyka się spod kontroli, a Tori angażuje się w rozwiązanie zagadki, która może się dla niej okazać niebezpieczna. Czy podjęte przez nią ryzyko się opłaci? Jedno jest pewne - nic nie będzie już takie jak kiedyś.

Wpis we współpracy z TaniaKsiazka.pl


SOLITAIRE nie jest książką łatwą w odbiorze, choć taka powinna być. Cechuje ją prosty język, ale nie ma skomplikowanej analizy emocji czy wybitnych dialogów. Rozdziały są krótkie i akcja w nich nie rozwija się w pełni,  czasem jest nawet urywana w dziwny sposób (bywa to irytujące). Trzeba jednak wiedzieć, że to debiut literacki Alice Oseman, która napisała tą książkę w wieku 17 lat. 

Jak widzimy sama fabuła nie jest zbyt skomplikowana: główna bohaterka Victoria Spring (nazywana też Tori) prowadzi z pozoru proste życie licealistki. Należy do szkolnej paczki, w której tak naprawdę ma tylko jedną prawdziwą przyjaciółkę. W tej relacji ktoś nie jest do końca szczery, a ktoś inny wykorzystywany, nie tak powinna wyglądać przyjaźń. Z drugiej strony do życia Tori wkracza też drugi przyjaciel, który nie do końca jest przewidywalną postacią (początkowo nawet wydaje się że nie jest realny), nie można mu za to odmówić tajemniczości. W tym miejscu warto dodać że narracja jest w pierwszej osobie. Widzimy całą tą historię z perspektywy głównej bohaterki, często mając wrażenie jakby się naprawdę było w jej głowie i to może być dość irytujące dla czytelnika. 

Książka ukazuje "z pozoru łatwe" życie nastolatków i typowe dla szkoły średniej problemy. Spotkania w szkole i imprezy po zajęciach. Nudne życie kończy się kiedy na scenę wkracza tajemnicza organizacja "Solitaire". Pozornie ma nieść pomoc uczniom, w rzeczywistości okazuje się zrzeszać grupkę ludzi wrogo nastawionych do innych. Po drodze stwarza też mnóstwo zagrożeń i problemów. Od połowy książki fabuła mocno skupia się na rozwiązywaniu zagadki: czym tak naprawdę jest "Solitaire"?

Nie da się ukryć, stan psychiczny głównej bohaterki pozostawia wiele do życzenia. Przez karty tej powieści nieustannie przebija się nieme wołanie o pomoc, która w końcu nadchodzi z nieoczkiwanej strony. Wartościowy wątek przyjaźni jaka zostaje nawiązana pomiędzy Tori a Michaelem, dla mnie mało rozwinięty i ma się ochotę aby między tą dwójką było coś więcej. Nie jest to typowo miłosna historia,  rodzące się uczucie rozwija się powoli, niestety główna bohaterka sama nie wie czego tak naprawdę chce. Nie pada słowo MIŁOŚĆ, są tylko przyjaźnie, ale czy w takim wieku mogłoby być inaczej?



Muszę przyznać, że trudno mi się tą książkę czytało, chociaż dialogi bywają krótkie i początkowo rozdziały szybko uciekają, to do połowy nudziłam się okropnie. Nie jest to typowo-rozrywkowa lektura dla młodzieży, bo niesie ze sobą głęboki przekaz. Jaki: depresja nastolatków, problemy z okaleczaniem się, zaburzenia odżywiania, to nigdy nie były łatwe tematy dla nikogo. Daje się zauważyć lekceważące zachowania dorosłych, ale też bezmyślne postawy młodych ludzi. Gdybym dała tą książkę do poczytania córce, wcześniej czekałaby nas długa i poważna rozmowa. 


Komentarze

 1. Zaproponuję lekturę tej książki mojej nastoletniej siostrzenicy, a i sama postaram się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaproponuję lekturę tej książki mojej nastoletniej siostrzenicy, a i sama postaram się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. może keidyś sama ją przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja córka chyba jest jeszcze zbyt mało dojrzała na tę książkę, ale za jakiś czas na pewno warto byłoby po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog