Historia Francji w (gorzkiej) pigułce: Annie Ernaux "Lata" - Powieść autobiograficzna

współpraca z TaniaKsiazka.pl

Czy zdarzyło Wam się kiedyś podejść do książki jak pies do jeża? Mi nie raz, ale częściej zdarzało się to w czasach liceum, kiedy jakąś lekturę trzeba było przeczytać na już. W dorosłym życiu wybieram książki według własnego gustu i potrzeby chwili. Dzięki ostatniej współpracy z TaniaKsiazka.pl miałam okazję wybrać dwie książki. Pierwszą "Solitaire" Alice Oseman opisałam niedawno na blogu. Dziś pora na zrecenzowanie drugiej, tym razem powieść autobiograficzna, z dość kontrowersyjną tematyką. 


Annie Ernaux - laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2022


"Lata" Annie Ernaux to powieść autobiograficzna słynnej francuskiej pisarki wydana po raz pierwszy w 2008 roku. Obecne wydanie jest z 2022 roku. Autorką jest wybitna francuska pisarka,  laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2022. Książka została nagrodzona przez Man Booker International Prize 2019 oraz Warwick Prize for Women in Translation 2019. Inne znane dzieła autorki to "A woman's story" oraz "La place", w sumie dorobek pisarki przekracza 20 książek. 

Z biegiem czasu dopiero zaczęłam doceniać jej wartość

Annie Ernaux "Lata" to trudna powieść, nie tylko przez formę narracji w jakiej jest prowadzona. Przy czytaniu pierwszych stron ma się wrażenie że to jakiś drewniany język (książka jest przetłumaczona na język polski i być może w oryginale brzmi zupełnie inaczej?). Jednak wczytując się w recenzję książki widzę, że ocena tej formy narracji jest naprawdę wysoka. No cóż mogę jedynie ubolewać nad własnym gustem... Z drugiej strony trudność książki wynika z brutalnej prawdy jaką ukazuje autorka. 

Na powieść "Lata" składa się prywatne życie Annie wplecione w losy powojennej Francji, w tle polityka, a nawet rewolucja ekonomiczna na przestrzeni lat (obejmuje lata po drugiej Wojnie Światowej do czasów obecnych niemalże). Losy głównej bohaterki przeplatają się z losami kraju w jakim żyje. Ciężko mi było to wszystko udźwignąć za jednym razem, dlatego książkę czytałam powoli, sącząc ją jak wino. Co się okazało, że dopiero następujące po sobie strony ukazały jej pełną wartość. W końcu przestał mnie razić chaotyczny sposób prowadzenia czytelnika: przeskoki w czasie, zmuszanie do myślenia, a nawet brak rozdziałów (tylko krótsze i dłuższe bloki tekstu). 

No cóż jeżeli ktoś spodziewał się po książce lekkiej rozrywki, będzie zawiedziony. Tę powieść polecam raczej zwolennikom historii Francji (a nawet Europy). Prawdy ukazane w dosadny sposób i wiele aluzji do seksualności sprawiają, że wrażliwe osoby mogą doznać wypieków na twarzy. Muszę się Wam do czegoś przyznać, źle podeszłam do tej książki i być może stąd moja początkowa niechęć do niej. A może po prostu nie była to historia dobra na ten moment. Wszyscy wiemy, że czasami potrzeba nam lektury lekkiej, a czasami mamy ochotę przeczytać coś innego. "Lata" Annie Ernaux to powieść mocna, której autorka prawdę ukazuje czasem nawet w brutalny sposób, nie koloryzuje, piszę jakie naprawdę jest życie. A co najważniejsze demaskuje świat polityki, od którego tak naprawdę zależy los całych społeczeństw..

Zainteresowana? Szukaj powieści na TaniaKsiazka.pl: beletrystyka/literatura-piekna


Dajcie znać czy lubicie takie książki, a może to jednak dla Was za trudna pozycja i wolicie coś lżejszego?


Komentarze

  1. Przynajmniej na ten moment nie planuję sięgnąć po ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Już miałam pisać, że to dla mnie, ale ten dziwny styl mnie nieco przeraził.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog