Dieta Ketogeniczna - Fakty i Mity

*Artykuł stanowi luźne przemyślenia odnośnie diety, nie ma charakteru poradnika. Autorka nie jest dietetykiem.*

 

Dieta Ketogeniczna to z pewnością jedna z najbardziej modnych diet ostatnich lat. Ten sposób odżywiania ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Z pewnością ma ona swoje wady i zalety, ale jak każda wykluczająca dieta bywa trudną do utrzymania. Czy warto zainteresować się dietą ketogeniczną, o tym dzisiaj. Pigułka wiedzy z perspektywy laika, zebrane na podstawie książki: "Dieta Ketogeniczna - Jak odkryć nieograniczoną energię i osiągnąć optymalną wagę w 3 krokach"  Wydawnictwo Zwierciadło Sp. z o.o. Wydanie 1, 2020 rok.

Dieta KETO czym jest ?

Definicja diety Ketogenicznej zakłada, że nasze ciało może czerpać energię z tłuszczu. Dzięki odpowiednio zmodyfikowanej diecie można wejść w stan zwany Ketozą żywieniową. Podczas spalania tłuszczu wątroba generuje związki zwane ketonami, które ciało może przetworzyć na energię. Spalanie tłuszczu możliwe jest w przypadku niskiego poziomu glukozy w organizmie. Osiągnięcie stanu ketozy możliwe jest także podczas postu i w trakcie wysiłku fizycznego. W diecie tej bardzo ważne jest kontrolowanie ilości spożywanych tłuszczów, pomiar poziomu ketonów oraz znaczna redukcja spożytych węglowodanów. 


1. Fakt: Dieta Ketogeniczna jest dla każdego.

Na dietę ketogoeniczną może przejść każdy kto tylko ma na to ochotę, nie liczy się ani wiek ani płeć. Jednak w pewnych schorzeniach zalecana jest duża ostrożność. Skonsultowanie diety z lekarzem prowadzącym to konieczność. Przechodząc na dietę Keto tak naprawdę przewracamy do góry całe nasze dotychczasowe postrzeganie sposobu żywienia. Musimy zmienić wcześniejsze nawyki  oraz mocno skupić się na jakości produktów które spożywamy każdego dnia. 


2. Mit: Dieta Ketogeniczna to sam tłuszcz i mięso.

Pewnie wiele z nas nadal ma ten zły obraz diety KETO, która kojarzy się nam tylko z plastrem boczku na śniadanie i kolację  oraz tłustym kawałkiem mięsa na obiad. To błędne przekonania szerzone przez lata w mediach. Musimy wiedzieć, że dieta ketogeniczna bazuje na zdrowych tłuszczach, pełnowartościowym białku (pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego) oraz węglowodanach pochodzących z roślin nie skrobiowych. 

"Dieta Ketogeniczna -Jak odkryć nieograniczoną energię i
 osiągnąć optymalną wagę w 3 krokach" 3. Fakt: Dieta Ketogeniczna leczy stany zapalane.

Przyczyna stanów zapalnych to np. stres oksydacyjny, zaburzenia hormonalne, skłonności genetyczne, wysoko przetworzona żywność, stresy codzienne, brak snu i odpowiedniej regeneracji, nadmierny wysiłek.  Dieta ketogeniczna pozwala uporać się wieloma w nich. Warunkiem jest dobre skomponowanie diety, na miarę własnych potrzeb oraz obserwacja organizmu. Kluczowy jest dobór składników diety, spożywanie większej ilości np. antyoksydantów pochodzących z warzyw oraz kwasów tłuszczowych Omega-3, które zapobiegają stanom zapalnym w organizmie. Tego typu sposób żywienia wcale nie musi być nazwanym KETO.grafika z książki: "Dieta Ketogeniczna -Jak odkryć nieograniczoną energię i
 osiągnąć optymalną wagę w 3 krokach" 


4. Mit: Dieta Ketogeniczna nie może być tylko roślinna.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby będąc VEGE być też KETO. Istnieją wersje diety ketogenicznej przeznaczone dla osób odżywiających się tylko roślinami. Taka dieta nosi nazwę: keto laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm). Warto zapoznać się publikacjami na ten temat. 

5. Fakt: Dieta Ketogeniczna leczy tarczyce i choroby autoimmunologiczne.

Dzieje się tak dlatego, że leczy procesy zapalne, a więc też reguluje zaburzenia autoimmunologiczne. W przypadku problemów z tarczycą jednak trzeba wykluczyć pewne pokarmy , np. warzywa psiankowate
. Konieczna może być współpraca z lekarzem prowadzącym, aby wykluczyć bieżące problemy związane ze zmianą diety. 

6.Fakt:  Dieta Ketogeniczna leczy cukrzycę i Insulinooporoność .


Dieta keto jest zalecane w przypadku stwierdzenia wysokich poziomów cukru. Samo ograniczenia węglowodanów prostych oraz warzyw skrobiowych wpływa na stabilizację poziomu cukrów. W przypadku cukrzycy konieczna jest współpraca z lekarzem prowadzących i bieżące monitorowanie poziomu glukozy. Niezbędne jest  dostosowanie diety keto do aktualnego stanu zdrowia. 

 

7. Fakt: Dieta Keto wyklucza nabiał, który nie jest najlepszych źródłem wapnia - Są nim warzywa zielone. 

Zdaniem wielu specjalistów nabiał nasila procesy zapalne. Niestety nabiał zyskuje coraz gorszą sławę, wiele osób go nie toleruje dobrze. Winę ponoszą procesy produkcji nabiału oraz przemysłowa hodowla zwierząt - karmionych paszami, bez dostępu do świeżej trawy. Nabiał obecnie dostępny w sklepach nie wiele ma wspólnego z pokarmem naturalnym, jest składnikiem ubogim w substancje odżywcze. Jeżeli ktoś dobrze go toleruje, to nie widzi większych skutków ubocznych bezpośrednio po jego spożyciu, jednak w dłuższej perspektywie czasu nabiał nam może szkodzić. 

grafika z książki: "Dieta Ketogeniczna" "Jak odkryć nieograniczoną energię i
 osiągnąć optymalną wagę w 3 krokach" 


8. Mit:  Dieta ketogeniczna jest trudna w utrzymaniu 

Tak naprawdę wszystko zależy od  naszego podejścia i determinacji. Warunkiem utrzymania tej diety jest posiadanie ogromnej wiedzy na jej temat. W przypadku różnych schorzeń może nie być odpowiednią dla każdego. Z drugiej strony część środowiska medycznego potępia takie ekstremalne diety wychodząc z założenia, że człowiek powinien spożywać wszystko co ma dostępne, a wszelkie ograniczenia mogą prowadzić do niedoborów. W tym miejscu warto wspomnieć, że dobrze skomponowana dieta keto w 100% zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


grafika z książki: "Dieta Ketogeniczna" "Jak odkryć nieograniczoną energię i
 osiągnąć optymalną wagę w 3 krokach" 


9. Fakt:  Dieta ketogeniczna może prowadzić do problemów zdrowotnych. 

Każda źle skomponowana dieta szkodzi. Zanim zdecydujemy się na dietę Keto trzeba bardzo dobrze się do niej przygotować, poznać jej zasady, zrobić badania diagnostyczne oraz skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Zwłaszcza na początku prowadzenia diety keto należy robić wnikliwą obserwacji organizmu, robić testy oraz badania diagnostyczne: służą do tego urządzenia typu Glukometr, Ketometr i paski do badania moczu. Bardzo istotne jest monitorowanie poziomu ciał ketonowych, poziomu trójglicerydów, glukozy i innych. Odpowiednio skomponowana dieta keto nie prowadzi do problemów zdrowotnych ani niedoborów żywieniowych. Błędne jest myślenie, że taka dieta to tylko samo mięso (białko) i tłuszcz. 

10. Mit: Dieta ketogeniczna odchudza 

W diecie ketogenicznej dąży się do wejścia w tzw. proces ketozy czyli spalania tłuszczu, nie jest to jednak najważniejszy skutek stosowania tej diety. Filozofia diety keto wyznaje zasadę, że  ludzki organizm odkłada tłuszcz głównie z węglowodanów. Nie służy nam żywność wysoko przetworzona oraz produkty rafinowane. Służą nam za to zdrowe tłuszcze jak np. olej z awokado, oliwa, olej kokosowy, smalec, łój wołowy od zwierząt karmionych na pastwiskach. Te zdrowe tłuszcze nie prowadzą do otyłości, dlatego sądzimy że dieta keto odchudza, ale tak naprawdę doprowadza nasz organizm do stanu równowagi. 

11. Mit: Węglowodany to samo zło. 

Dieta Keto oparta jest na zdrowych tłuszczach oraz wartościowych źródłach białka. W diecie tej spożywa się węglowodany w postaci warzyw nieskrobiowych, które dostarczają nam witamin, minerałów. Nie da się zaprzeczyć, warzywa na pewno są o wiele bardziej odżywcze i wartościowe od przetworzonej bułki z piekarni. Dieta ketogeniczna przede wszystkim kładzie nacisk na części z roślin znajdujące się powyżej gleby (rosnące nad glebą) z uwagi na to że posiadają niski indeks glikemiczny oraz posiadają mało skrobi (lub nie mają jej wcale).


Źródło: "Dieta Ketogeniczna dla kobiet" Leanne Vogel

okładka książki "Dieta ketogeniczna dla kobiet" Leanne Vogel


Inne zdrowe diety którymi warto się zainteresować jeżeli liczymy na poprawę stanu zdrowia oraz spadek wagi ciała:

 • Dieta Wegańska
 • Dieta Paleo
 • Dieta Dukana
 • Dieta Alkaiczna
 • Dieta Śródziemnomorska
 • Dieta Whole30
 • Dieta Low carb
Niezależnie jaką dietę dla siebie wybieramy, najważniejsze aby była dla nas przyjazna i łatwa do stosowania. Trudne, wykluczające diety nie są zalecane, ani nie przynoszą korzyści dla zdrowia, które jest najistotniejszą kwestią do utrzymania. Komentarze

 1. Myślałam kiedyś o tej diecie, ale za bardzo lubię nabiał :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Do mnie ta dieta w ogóle nie przemawia, po konsultacji z dietetykiem wiem, że nie byłaby dla mnie dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie spodziewałam się, że dieta keto może być tak dobra dla naszego organizmu jeżeli chodzi o leczenie stanów zapalnych, problemów z tarczycą itp. Zawsze postrzegałam ją jako wysoce wymagającą dietę, która nie wybacza nawet małych błędów

  OdpowiedzUsuń
 4. Mojej tarczycy, której mam tylko szczątek żadna dieta nie wyleczy, a ja za bardzo kocham jeść, żebym chciała się karać dietami. Jem, co lubię i wszystko jest w normie, nie mam parcia na odchudzanie. Wolę więcej tłuszczyku niż obwisłą skórę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze wiedzieć więcej na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog