Zrób coś dla siebie: idź do muzeum !

*wpis zawiera reklamę*

 


Kiedy ostatnio byłaś/byłeś w muzeum, teatrze, na wystawie? Czy zainteresowanie sztuką to domena zarezerwowana tylko dla uczniów szkół i studentów? Jak bardzo czas wolny kojarzy się nam dziś z nic-nierobieniem. Po czasach w izolacji nareszcie pora na powrót do normalności. Zrób coś dla siebie, idź do muzeum!


Co nam dają wizyty w Muzeum ?

Zwiedzanie muzeum to nie tylko okazja do ciekawej wycieczki, to przede wszystkim szansa na poznanie prawdziwej historii. Nie takiej wyczytanej gdzieś na stronach Internetu.  Oglądając coś na własne oczy mamy szansę bardziej podziałać na własną wyobraźnię. Poza tym zwiedzanie z przewodnikiem to nieoceniona ilość wiedzy w jednym miejscu i czasie. Chłoniemy historię wszystkimi zmysłami: patrząc, słuchając, a często też - dotykiem (choć ten ostatni w Muzeum bywa ograniczonym). 

Historia wyryta w kamieniu, na obrazach, wykuta w przedmiotach z dawnych czasów przemawia do nas jak żywa. Złote monety, kunsztowne kreacje z dawnych lat, skrzynie ze skarbami rodowymi - to wszystko może zachwycać. W Muzeum po prostu można zanurzyć się historii i poczuć ją jak nigdy przedtem. Nie da się ukryć, że wizyta w Muzeum to idealna okazja na złapanie oddechu od codzienności. Miejsce zadumy, skupienia, cisza która odbija się od ścian, to wszystko sprzyja wewnętrznej refleksji nie tylko nad tym co było, ale przede wszystkim o tym gdzie zmierza nasze życie. 

Wiele obiektów muzealnych posiada nieocenioną wartość, która musi przetrwać dla dalszych pokoleń, jak np. różne stare księgi, pisma na zwierzęcych skórach. Przedmioty świadczące o dawnych sukcesach i porażkach władców Polski. Ochronę przed zniszczeniem zapewniają im specjalne gabloty dostępne na https://www.expozycja.info.pl/ , aż strach pomyśleć ile przedmiotów nie przetrwałoby jednej grupy zwiedzających gdyby nie takie sprytne rozwiązania. 


Bezpłatne wejścia do muzeum i na wystawy


Każe większe miasto oferuje bezpłatne wejścia do największych atrakcji kulturalnych. W określone dni i godziny do muzeum wejdziesz za darmo. Warunkiem jest wcześniejsze pobranie bezpłatnego biletu, który może upoważniać do gratisowego zwiedzania całego muzeum, bądź określonych wystaw i ekspozycji. Zdecydowanie warto zaplanować wcześniej odwiedzimy w muzeum, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić na biletach, które można też pobrać wcześniej online. 


Przykładowo Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie oferują bezpłatne wejścia we wtorki. Natomiast niektóre wystawy na Zamku Królewskim na Wawelu obejrzymy bezpłatnie w poniedziałki.
W Warszawie natomiast warto odwiedzić Zamek Królewski w środy, a wolne wejściówki na Łazienki Królewskie są w czwartki. Jednak trzeba na bieżąco śledzić oficjalne strony Muzeum, ponieważ może to ulec zmianom. 

Zwiedzanie muzeum to z pewnością interesujące i przynoszące wiele korzyści zajęcie. Wcale nie musimy czekać na wakacje, czy pojechać do dalekich miejsc aby poznać historię i dowiedzieć czegoś nowego o naszej przeszłości. A Wy chodzicie do Muzeum?
Komentarze

 1. Dobry pomysł na spędzenie czasu i dotknięcie historii. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie byłam, może w niedalekiej przyszłości pójdę do zamku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Czasem chadzam do muzeum, jak jestem w jakiś większym mieście. U mnie jest jedno (brałam w nim ślub cywilny :)) Często szukam darmowych wejść i organizuję swoje zwiedzanie tak, by jak najwięcej zobaczyć :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog