Plany na wiosnę: akcja ogród i własny warzywniak

*artykuł zawiera reklamę*

Do wiosny pozostało jeszcze 46 dni, ale już dziś warto snuć plany i marzenia na tą zieloną porę roku. Nie da się ukryć, że ta lutowa zima robi się coraz mniej przyjemna. Jednym z postanowień na pewno jest wejście w drogę zdrowego odżywiania. Co Wam się kojarzy ze zdrowym sposobem żywienia? Na pewno dużo świeżych, kolorowych warzyw i owoców. Specjaliści twierdzą, że najwięcej wartości odżywczych mają produkty bio, czyli uprawiane w zgodzie z poszanowaniem planety i zdrowia ludzkiego. W procesie ich produkcji nie użyto: nawozów sztucznych, pestycydów, chemicznych środków ochrony roślin, antybiotyków. Tylko gdzie takie znaleźć? W marketach nie brakuje działów z żywnością bio, jednak pewien znany youtuber testował owoce i warzywa urządzeniem Eko-tester do pomiaru zawartości substancji szkodliwych  i czasami te bio również miały przekroczone normy. Czasami lepszym wyjściem jest po prostu zdobycie produktów u zaufanego rolnika lub samodzielna hodowla. 

Własny ogród warzywny to wcale nie takie trudne?


Myśląc o uprawie ogródka, największe trudności możemy spotkać na samym początku. Etap planowanie przestrzeni na której taką uprawę możemy rozpocząć. Trudno myśleć o ogrodzie, kiedy posiada się tylko nie wielki balkon, ale nawet w tak spartańskich warunkach udaje się uprawiać niektóre zielone warzywa - sałaty i zioła, a nawet pomidory. Tak naprawdę wszystko zależne jest od naszych chęci, nawet na parapecie można mieć swój mini-ogródek. Oczywiście takie małe uprawy nie są w stanie nam dostarczyć wszystkich niezbędnych do życia produktów, za to mogą stanowić źródło satysfakcji oraz zapewnić pożyteczne hobby. 

Tunel pod uprawy warzywne i system nawadniania roślin 

Myśląc o bardziej profesjonalnej uprawie z pewnością dobrym pomysłem jest zakup tunelu. Warunki atmosferyczne w naszej szerokości geograficznej bywają naprawdę ekstremalne i jeżeli chcemy wydłużyć okres wegetacji warzyw to tunel stanowi najlepsze rozwiązanie. Jeżeli chodzi o tunele, to również bardzo wygodna forma na pierwszy ogródek warzywny. Tunele foliowe nie tylko są korzystne cenowo, ale te wykonane z PCV są też lekkie i łatwe w montażu. 

Oczywiście tunel to nie wszystko, bo trzeba też zaopatrzyć się w akcesoria dodatkowe. Rośliny uprawiane w tunelu są zdrowsze, nie narażone na warunki atmosferyczne, ale też całkowicie zależne od człowieka. Niezbędne jest zamontowanie systemu nawadniania. Do tego służą specjalne węże do wody np. te dostępne na www.midatech.pl. Każdy szanujący się ogrodnik doskonale zdaje sobie sprawę, że rośliny bez odpowiedniej ilości wody umierają, a codzienne bieganie z konewką to syzyfowa praca wymagająca nie lada kondycji fizycznej. Uprawiając warzywa pod tunelem możemy też ograniczyć ich choroby np. te powstałe z opadów tzw. kwaśnych deszczy czy osadzania się pleśni i grzybów, dzięki czemu przynajmniej częściowo wyklucza się też stosowanie niektórych środków ochrony roślin. 



Kiedy rozpocząć sezon na ogród?


Jeżeli chcemy uprawiać warzywa pod tunelem, tak naprawdę już teraz powinniśmy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria. Warto się zastanowić, czy chcemy mieć wysoki tunel z możliwością wchodzenia do niego, czy wystarczy nam taki niski, który zajmuje o wiele mniej miejsca. Ustawienie tunelu z pozycji północ-południe również zapewnia odpowiednią ilość światła dla roślin. Warto montować tunel wraz z całym systemem nawadniania go, gdyż zaoszczędzi nam to wiele pracy później.

Zaopatrując się wcześniej w odpowiednie węże do nawadniania zaoszczędzimy sobie wiele wysiłku w trakcie samej uprawy roślin. Pierwsze nowalijki można wysiewać już w lutym. Jeśli temperatury w ciągu dnia okażą się dodatnie można wysiewać przedplony czyli sałatę, rzodkiewkę, kalarepę, szpinak, jarmuż, a nawet seler i pietruszkę. Wczesne uprawy są gwarancję silnych i zdrowych roślin, a dodatkową ochronę przed przymrozkami może nam zapewnić stosowanie włókniny ogrodowej. Po zakończeniu sezonu na przymrozki do tunelu można wprowadzać sadzonki pomidorów, ogórków, cukinii oraz melonów. 



Władny ogródek warzywny to marzenie wielu osób. Czasami wydaje się nam że nie dysponujemy odpowiednią wiedzą z tej dziedziny, albo czy wystarczy nam zapału do sprawowania opieki na roślinami. Jednak wszystkie te wątpliwości mogą zniknąć dopiero wtedy gdy się odważymy i posadzimy pierwszą roślinkę, a smak własnoręcznie uprawianych roślin jest najlepszą nagrodą. 






Komentarze

 1. Co roku obiecuje sobie, że będę miała piękny ogród i warzywniak, ale potem brakuje czasu i chęci...
  Trzymam kciuki za Twój ogródek:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto warto :) Jest to ogrom pracy ale bardzo satysfakcjonujący :) U mnie już wysiane ostre papryczki i pelargonie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja juz mialam ogrodek teraz juz wystarczy zamierzam kupic meble do odpoczynku i tylko sie opalac chyba ze znowu cos mnie najdzie ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog