Tworzywa sztuczne i ich zastosowanie

*materiał reklamowy*


Chcemy aby nasze życie było bardziej EKO jednak tworzywo sztuczne nie kojarzy się nam zbyt dobrze. Tak naprawdę nie da się obecnie żyć bez technologii, która wbrew pozorom ułatwia nasze życie. Nieco inne spojrzenie na tworzywa sztuczne to ich zastosowanie w przemyśle, budownictwie i architekturze krajobrazu. Zobaczmy jak mogą nasze życie ułatwić różne technologiczne rozwiązania. 

Dobrym przykładem zastosowania tworzywa sztucznego jest  PVC  (utwardzony polichlorek winylu), który oferuje np. mediplex.pl. Ten materiał posiada wysoką przejrzystość, a także dużą odporność na czynniki atmosferyczne i UV. To sprawia że jest idealnym materiałem do dekoracyjnej obudowy balkonów. Bez trudu sprawdzi się też jako stabilne i przejrzyste elementy dachu, na dziedzińcach wewnętrznych do krycia werand, jako efektowne markizy, osłony ścienne do cieplarni, do budowy jasnych garaży, pawilonów, pergoli i wielu, wielu innych. PVC może występować w postaci płyt trapezowych o przeróżnych fakturach, kolorach i stopniach przejrzystości. 

Innym przykładem tworzywa sztucznego jest HPL (High Pressure Laminates) czyli laminat wysokociśnieniowy wg EN 438, typu EDF. Tworzą go utwardzone żywice poliuretanowo-akrylowe.  Zastosowania jakie może mieć ten materiał to m.in. trwałe elementy wypełnień balustrad balkonowych, a także okładziny elewacyjne. Jest także wykorzystywany do produkcji nowoczesnych mebli. 

Bardziej znane czytelnikom Płyty PLEXI (polimetakrylan metylu) czyli tworzywo transparentne, sztywne i  termoplastyczne. Cechą charakterystyczną jest bezbarwność o bardzo dobrej przezroczystości ( odporne na promieniowanie UV i warunki zewnętrzne ). Plexa występuje w formie wylewanych i wytłaczanych płyt oraz rur i prętów. Zaletą na pewno jest możliwość przycięcia płyt na dowolny format.

Oczywiście to nie wszystkie tworzywa jakie możemy spotkać na różnych etapach życia, które ułatwiają powstawanie nowych elementów w budownictwie czy też w reklamie i architekturze. Jednak warto znać ich zastosowania, mogą okazać się pomocne. 


Komentarze

 1. Bardzo pomocny post dla zainteresowanych tematem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam z zaciekawieniem, bo kompletnie nie znam się na tym temacie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bycie eko ma dwa dna . Dzieki tworzywom sztucznym oszczedzamy np.wycinke drzew. Interesujacy artykul.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja staram się być eko i moim podstawowym założeniem jest kupowanie dobrych jakościowo produktów, żeby służyły na lata. Nie zawsze muszą być naturalne - najważniejsze, żeby nie wymieniać sprzętów/dekoracji/mebli co sezon i nie generować nadmiaru śmieci! Na obecnym etapie technologicznym nie unikniemy tworzyw sztucznych

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog