Osho "Zdrowie Emocjonalne" recenzja

książki psychologiczne


Osho "Zdrowie emocjonalne: Przemień lęk, złość i zazdrość w twórczą energię"

recepta na obecne, trudne czasy?


Zmęczeni codziennością Współczesny świat dostarcza nam wielu bodźców, niekoniecznie pozytywnych. Szukamy odrobiny wytchnienia:  w muzyce, w ciszy, w kontakcie z naturą, w czytaniu. Czasem biegając, uprawiając sporty. Byle tylko się nie zatrzymać, nie pozwolić sobie na "nic nie robienie". Bo kiedy już położymy się do snu natłok myśli nie pozwala zmrużyć oka. Najgorsze co może spotkać zmęczony po całym dniu umysł, to brak wyłączenia go i galopujące, natrętne myśli. Tylko medytacja jest w stanie ten proces zatrzymać. Coś, co dla niektórych jest złem, w rzeczywistości innym przynosi ulgę. Bo chyba lepiej jest sobie samemu poradzić z takim problemem, niż sięgać po środki farmakologiczne. Zdecydowanie ta książka może przynieść pozytywną zmianę dla każdego.


Recepta na smutekProblemy emocjonalne to z pewnością znak obecnych czasów. Pomimo tego, że gabinety psychologiczne rosną jak grzyby po deszczu w miastach, to na ulicy ciężko czasem znaleźć uśmiechniętą osobę. Może to tylko taka nasza mentalność Polska? Wychowanie w wierze katolickiej nie koniecznie jest gwarancją szczęścia. Świadomość tego, że Chrystus umarł za moje grzechy wcale nie pomaga...Nie chce tu jednak wchodzić w religię, gdyż Osho trzymał się z dala od wszelkich religii, a nawet ostro je krytykował, wszystkie, bez wyjątku...Pisał dla wszystkich, czytają go rozmaite narodowości i wyznawcy odmiennych religii.  Osho bez wątpienia szokuje, ale i zachwyca swoimi poglądami. Dlatego rozwiązania, czy techniki medytacji które proponuje, dla niektórych mogą być nie do przejścia.


Czy jedna książka może coś zmienić?Po książkę "Zdrowie emocjonalne" sięgnęłam akurat wtedy, gdy w moim życiu nie działo się zbyt dobrze. Mogę powiedzieć z pełną świadomością, że wtedy pomogła mi udźwignąć ten ciężar. A nawet zmieniła moje życie w dłuższej perspektywie. Książki Osho to jeden z tych filarów, który stanowi podstawę zmiany kierunku w którym obecnie patrzę. Bo kiedy biorę książkę do ręki, otwieram kolejne strony, a tam wszystko o moim życiu. Dokładnie pokazane co jest złe i odpowiedź na każdy problem. Wtedy czuję się tak, jakby usiadł obok mnie anioł i podał mi rękę. Powiedział: "Nie martw się wszystko będzie dobrze. Bo czasem potrzebna jest zaskakująca zmiana, wybór innej drogi i wszystko staje się o wiele łatwiejsze".


Zmiana toku myślenia


Jest wiele poradników psychologicznych, które są skomplikowane. Porady wielce uczonych, wykształconych psychologów na nic się zdają, kiedy są po prostu mało życiowe. Kiedy ktoś radzi ci, by nie okazywać emocji i stłumić je w sobie, bo tak po prostu trzeba, gdyż jesteśmy ludźmi cywilizowanymi. Panujemy nad sobą, nie zachowujemy się nie racjonalnie.
Nawet wtedy, gdy chodzisz do psychologa,  a być może wydajesz na leki uspokajające nie małe sumy. A rozwiązanie nadal nie przychodzi, bo życie jest czasem brutalne, a ludzie którzy nas otaczają nie pomagają wcale.
Zawsze jest możliwość wybrania innej drogi, tylko trzeba w siebie uwierzyć. Osho jak nikt inny pozwala mi uwierzyć w moją własną, wewnętrzną moc. Jestem kimś więcej niż tylko zalęknionym człowiekiem, a problemy codzienności tak naprawdę są błahe i tylko ode mnie zależy czy mnie pokonają.
Wszyscy mówili Ci: Nie wypada tańczyć nago, kiedy ktoś może Cię zobaczyć, nie wypada krzyczeć, bo mogą brać Cię za wariata, nie wypada śpiewać głośno, nie wypada medytować w kolejce do kasy i wiele innych nie racjonalnych rzeczy. To wszystko nie prawda, tylko ode mnie zależy czy się poddam.


Osho "Zdrowie emocjonalne"  Opis na okładce: opis
Czy  książka może zastąpić terapię?


Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż moja jedyna wizyta w poradni psychologicznej nie wniosła nic dobrego do mojego życia.  Nie jestem skłonna absolutnie odradzić komuś: odstaw tabletki i weź książkę do ręki. Każdy z nas jest inny, źródło problemów jest inne. Jednak z mojej perspektywy cieszę się, że nie poszłam do psychiatry i sama zajęłam się swoim zdrowiem emocjonalnym. Z pewnością do tej książki będę często wracać. Obecnie stanowi ona dla mnie remedium na całe zło, które mnie otacza. A być może pomoże też i Tobie...
Z pewnością dla niektórych osób Osho, jak i głoszone przez niego prawdy będą kontrowersyjne i nie akceptowalne. Moim zdaniem jednak warto porzucić wyuczone schematy i zakodowane nam od dziecka dogmaty, aby poczuć się człowiekiem wolnym i szczęśliwym.
Komentarze

 1. Dziękuję za polecenie książki, myślę że przydała by mi się taka lektura

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Jeszcze raz Wow! Jestem zachwycona Twoją recenzją! :) ♥ Ty wiesz kochana, że mamy podobny tok myślenia, i odchodzimy od dogmatów jakie narzuca nam społeczeństwo. Żyjemy tak jak chcemy, zgodnie z prawem "pola serca" bo tylko to sprawia, że ludzie podobni do nas samych nas zrozumieją. My jako osoby przebudzone kierujemy się w byciu szczęśliwymi ludźmi i odchodzeniu od jakiejkolwiek wiary daje nam poczucie szczęścia i wolności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowałaś mnie, choć prawdę powiem, nigdy nie zerkałam w kierunku tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. o tak , ksiazki osho są budujące i sa idelane na ścieżce rozwoju duchowego osobistego :)
  pieknie zrecenzowałas:)

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawa ksiazka, bede o niej pamietac

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekaw apozycja, szkoda ze obecnie mam mniej czasu na czytanie

  OdpowiedzUsuń
 7. Great post, Thanks for sharing, x

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo, że nie czytam tego typu książek, to ta mnie zaciekawiła

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem,komu by się przydała :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka warta uwagi :D Zapisałam sobie tytuł :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog