"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"


Jeszcze w sierpniu rozpoczęłam czytać "Chłopki  - Opowieść o naszych babkach" którą przesłała mi księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl w ramach współpracy barterowej. Muszę przyznać że wybór okazał się dla mnie trudnym, w żadnym razie jednak nie wybrałam złej książki, a tematyka okazała się fascynującą i wciągającą. Czy jednak jest to książka dla każdego, o tym więcej w mojej recenzji:Chłopki - opowieść o naszych babkach, to książka o kobietach i dla kobiet?


"Chłopki. Opowieść o naszych babkach" autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak to z pewnością  pozycja literacka o nieocenionych wartościach historycznych, która zainteresuje nie tylko czytelniczki płci żeńskiej, choć mam wrażenie że to do nich jest adresowana. Książka powinna być lekturą obowiązkową dla młodzieży; zwłaszcza obecni młodzi ludzie których życie opiera się tylko na wartościach materialnych. Jak wyglądało życie na wsi 100 lat temu, to ustaliła Joanna Kuciel-Frydryszak na podstawie dokumentów, zapisków archiwalnych, a także rozmów z wnukami kobiet żyjących w latach 20-tych i 30 tych XX wieku. Lektura "Chłopek" ukazuje w dosadny sposób na czym tak naprawdę wyrosła nasza Ojczyzna. To prawdziwa skarbnica wiedzy której nie uczą (jeszcze) w szkołach, a można z niej dowiedzieć się wiele, m.in.: O tym w jaki sposób kościół i władze państwowe wpływały i kształtowały los biednych ludzi ze wsi; Czym dla wyższych sfer były te najniższe klasy społeczne i w jaki sposób bogatsi wykorzystywali biedniejszych; Jak pieniądz wpływał na losy ludzi; Co ułatwiało awans społeczny: wysoki posag, wyjazd na saksy, pójście "na służbę", czy wreszcie emigracja zarobkowa za Ocean - każdy sposób był dobrym, byle tylko uciec od tej biedy. Nieustająca walka kobiet o lepszy byt ich dzieci, o prawo do edukacji. Niesamowita determinacja granicząca z heroizmem, być może to wszystko sprawia że dziś żyje się nam łatwiej? Jednak tak ogromny wysiłek pozostaje nie bez odzewu i wpływa też na nasz los - takie myśli nasuwają się po lekturze "Chłopek". Autorka bez ogródek wysuwa takie wnioski jak "białe niewolnictwo na wsi" , choć tak naprawdę mogłoby nam się wydawać określeniem mocno przesadzonym tutaj jest na miejscu. Informacje o tym jak kiedyś zmuszało się do pracy 7 letnie dzieci dla nie jednej matki mogą być trudne do przetrawienia.  Lata 20-te i 30-te z pewnością należą do tego niechlubnego okresu historii o którym nadal mówi i piszę się za mało. Tym bardziej warto doceniać czasy w jakim przyszło nam obecnie żyć. Wiele z nas nadużywa słowa kryzys, bo przyzwyczailiśmy się żyć wygodnie, ale mało kto zdaje sobie sprawę że 100 lat temu (a przecież to nie tak duży okres czasu) życie na wsi było prawdziwą sztuką przetrwania. Kobiety nie raz wykonujące pracę ponad siły, pracowały ciężej od mężczyzn, wychowując dzieci, pracując w domu,  w obejściu, przy zbiorach, jeszcze bardziej więc doceniajmy równouprawnienie i możliwość doświadczenia życia obecnie, kiedy tak naprawdę nie jest aż tak źle, a życie na wsi obecnie to bajka.


W książce "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" podoba mi się to że autorka bardzo starała się oddać temat życia i pracy kobiet na wsi w Polsce międzywojennej. Na uwagę zasługuje ogrom wysiłku jaki włożyła w przygotowanie książki, ile rozmów musiała przeprowadzić i jak bardzo starała się rzetelnie przekazać wiele cennych faktów historycznych oraz przede wszystkim faktów z życia zwyczajnych ludzi, dla których każdy dzień był prawdziwą walką o przetrwanie. Myślę, że autorce świetnie udało się temat wyczerpać, ale spotkałam się też ze zbyt dużym powielaniem tego samego tematu, z pewnością jednak był to zabieg celowy, tak aby pewne informacje przekazać jeszcze dobitniej i aby na długo pozostały w głowie czytelnika. 
 •  
 • "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" to literatura faktu, reportaż na TaniaKsiazka.pl w dziale nowości, którą serdecznie polecam każdemu dla kogo ważne jest zapoznanie się z  historią faktyczną, nie taką jaką próbowano nam przekazać w szkołach jeszcze kilkanaście lat temu.

  Dziękuje księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl za przesłanie książki do recenzji. 


  Komentarze

  1. Jestem ogromnie ciekawa tej książki i mam nadzieję, że w końcu po nią sięgnę.

   OdpowiedzUsuń
  2. bardzo zaciekawiła mnie ta książka

   OdpowiedzUsuń
  3. Mam ją na legimi i właśnie ląduje na moją półkę, bardzo chętnie ją przeczytam bądź posłucham :)

   OdpowiedzUsuń

  Prześlij komentarz

  instagram @retromama.blog

  Copyright © Retromama.blog