Witold Gadowski "Tajemnica spowiedzi"

 


Trochę czasu minęło już od kiedy zamknęłam ostatnią stronę "Tajemnicy Spowiedzi". To książka do której wracałam i którą odkładałam, co nie znaczy że nudziła mnie jakoś. Było wręcz przeciwnie, to bardzo ciekawy kryminał z wątkami romansu, polityczne tło daje wiele do myślenia. Jak się jednak okazuje autor wyraźnie pisze na początku, że to tylko fikcja literacka. Dla mnie to jednak dobry przykład na próbę przekazania prawdy pomiędzy wierszami, ale każdy ma prawo sądzić co uważa. Zapraszam do recenzji "Tajemnicy Spowiedzi" Witolda Gadowskiego:


Witold Gadowski - postać kontrowersyjna, znany dziennikarz, autor książek

Witold Gadowski to znany reporter i dziennikarz, który bezwzględnie demaskuje kłamstwa systemu w jakim przyszło nam żyć. Trudno mi przytoczyć wszystkie stanowiska i funkcje jakie pełnił , z pewnością jest to osobowość złożona i wyróżniająca się także na tle politycznym. W skrócie przytoczę najważniejsze fakty na jego temat, choć będzie to tak naprawdę cząstka z jego barwnego życiorysu. Witold Gadowski prowadził m.in. "Superwizjer" w TVN, a także był dyrektorem telewizji publicznej (oddziału w Krakowie). Angażował się również w misje humanitarne w Kosowie. Obecnie publikuje na swoim kanale YouTube (program publicystyczny w formie komentarzy dotyczących aktualnej sytuacji politycznej i społecznej w Polsce i na świecie - więcej o tej postaci przeczytacie na wikipedia.org).


"Tajemnica Spowiedzi" o czym książka?

Jak zwykle sięgnę po opis na tylnej okładce książki:


Akcja "Tajemnicy Spowiedzi" rozpoczyna się jak bardzo dobry film kryminalny  i to nie byle jakiej tam produkcji. Jak dla mnie fabuła mogłabym posłużyć  i do nakręcenia hollywoodzkiego hitu. Główny bohater książki to dla mnie od samego początku Tomasz - początkowo wygląda jak zwykły płatny morderca, jednak z biegiem czasu zmieniamy zdanie na jego temat. Czy jednak taka postać może stać się szlachetną? jak się okazuje - to możliwe. Tomasz, prowadząc antykwariat w Krakowie, próbuję wtopić się w tło, być zwykłym i uczciwym mieszkańcem tego miasta. Rządny wiedzy, oczytany,  poszukujący sprawiedliwości, którą stara się także wymierzać pod osłoną nocy najgorszym złoczyńcom. Zwrotny moment jego życia następuje gdy poznaje Anne, kobietę pełną klasy i posiadającą w oczach to coś. Coś co odmieni jego życie na zawsze. Jednak czy będzie to love story z szczęśliwym happy-endem, o tym musicie przekonać się sami. 

Tomasz do nie jedyna barwnie nakreślona postać, z pewnością na uwagę zasługuję także Ksiądz Robert. Jak się okazuje losy tych obu łączą się pewnym momencie i od tego czasu życie żadnego z nich nie będzie już takie same. Co może połączyć pozornego zabijakę i księdza, który tak naprawdę sporo ma  też za uszami i wcale nie jest takim świętoszkiem, o tym przekonamy się na kartach tej powieści. Spodobało mi się takie nakreślenie tej postaci, które jakże bardzo pasuje do obecnych czasów. Nawiasem, muszę  tu dodać że spotkałam się z opinią iż postacie przedstawione w powieści Witolda Gadowskiego tak naprawdę nie są fikcyjne, ale ile w tym prawdy trzeba ocenić samodzielnie. 
Piękny Kraków odmalowany na kartach "Tajemnicy Spowiedzi"


Warto też nawiązać do miejsca w którym rozgrywa się przeważająca liczba wątków z "Tajemnicy Spowiedzi".  Witold Gadowski na kartach swojej powieści zabiera nas w barwną podróż uliczkami Krakowa. Ciekawostką dla czytelnika może być fakt, że miejsca - lokale, uliczki, a nawet niektóre postacie mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Kto był w Krakowie nie raz, z pewnością rozpozna takie nazwy jak "Pod Gruszą" czy "Gospoda Koko" i inne. To prawdziwa gratka dla wielbicieli tego miasta, która fajnie działa też na wyobraźnię czytelnika. 


Podsumowując: "Tajemnica Spowiedzi" to dobra powieść kryminalna z dużą liczą przerywników obyczajowych, a nawet refleksji własnych głównych bohaterów. Znalazło się też miejsce na romantyczny wątek, który dodaje powieści nieco pikanterii. Akcja książki toczy się nierównomiernie, występujące wątki pozwalają nieco na odpoczynek i odłożenie książki na bok. Dużym atutem jest drobiazgowy i działający na wyobraźnię opis miejsc w których toczy się akcja powieści. Komentarze

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog