Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie - dr Asia Podgórska

Współpraca reklamowa z TaniaKsiazka.pl


Bardzo lubię wszelkie Poradniki i książki o zdrowiu, bo motywują mnie one do zadbania o siebie. Biologia była jednym z moich ulubionych przedmiotów. Działanie ludzkiego organizmu nadal dla wielu z nas jest niekończącą się zagadką. Naukowcy co rusz publikują nowe badania, czasami trudno jest odszukać sprawdzone informacje w całym tym internetowym świecie. Nie da się zaprzeczyć, praca ludzkiego mózgu wciąż stanowi dla nas ogromną tajemnicę. 


Działanie ludzkiego mózgu to nadal tajemnica?


Pamiętam jak dziś lekcję anatomii w pewnej szkole, do które miałam przyjemność uczęszczać. Wykładowca, Pani Profesor - mocno zafascynowana tym co chce nam przekazać. Dzięki jej lekcjom dziś wiem, gdzie może znajdować się ludzka dusza i czym jej szyszynka. Wspominam tu o tym dlatego, że sięgając po książkę "Tak działa mózg" z TaniaKsiazka.pl od razu miałam wrażenie, że autorka jest prawdziwą znawczynią tematu - pasjonatką z ogromną wiedzą. W księgarniach znajdziemy mnóstwo poradników, jedne z nich są bardziej wartościowe, niektórym autorom udaje się tematy wyczerpać na max, a na inne książko szkoda czasu. Książka "Tak działa mózg" okazała się nie tyle lekturą fascynującą, co przydatną na co dzień. Nie znajdziemy w niej żadnych magicznych porad, tylko wiedzę i porady oparte na solidnej, naukowej podstawie. 

Tak działa mózg. O czym książka?


Poniżej znajduje się opis z tylnej okładki i mnie on wystarczająco zachęcił. Natomiast ilość stron i twarda okładka jeszcze bardziej do niej przekonują. Sam układ książki bardzo przejrzysty, są nawet kolorowe grafiki na początku rozdziałów, których w sumie jest osiem. Trzy pierwsze rozdziały to dokładne omówienie funkcji mózgu i układu nerwowego. Z nich dowiemy się m.in. czym są fale mózgowe i neuroprzekaźniki, jak działają zmysły, jaki wpływ na nasz mózg mają hormony i wiele innych interesujących informacji.

Początkowe rozdziały na pewno wymagać będą nieco więcej  naszej uwagi, ale też pozwolą nam lepiej zrozumieć działanie własnego ciała. W kolejnych znajdziemy mnóstwo praktycznych porad odnośnie diety i odżywiania, zależności pomiędzy jelitami a mózgiem, wpływu snu oraz aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Z pewnością intersujące okażą się także informacje odnośnie wpływu używek na nasz mózg. Autorka wiele miejsca poświęca też zagadnieniom depresji i innych chorób psychicznych. Omówione są też leki stosowane w chorobach psychicznych oraz ich wpływ na poszczególne obszary mózgu. 


Autorka książki -  Asia Podgórska to doktor nauk biologicznych (ze specjalnością neurochemia) Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Dr Asia jest także autorką wielu artykułów,  publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jak przystało na współczesnych naukowców posiada profil na Instagramie: @drjoanpodgorska, polecam go również ze względu na ogromną ilość wiedzy m.in. odnośnie starzenia, chorób degeneracyjnych (m.in. Alzheimera) oraz nowinek na temat zdrowego stylu życia. 


"Tak działa mózg" Fascynująca książka dla każdego


Nie od dziś wiemy, że na zdrowie naszego mózgu ogromny wpływ ma dieta oraz styl życia. Pomimo ogromu wiedzy współczesna medycyna nadal nie radzi sobie z chorobami jak Alzheimer czy Parkinson. Nasz tryb życia sprawia że starzejmy się szybciej i borykamy z coraz to większą plagą chorób o podłożu zapalnym. Nie małą rolę odgrywa tutaj stres.  Dr Asia Podgórska oferuje nam ogromną dawkę sprawdzonej wiedzy oraz gotowy przepis na życie w zdrowiu ciała i w jasności umysłu.

Jak się okazuje utrzymanie dobrostanu i kondycji fizycznej ściśle przedkłada się na sprawność naszego mózgu. Aby jeszcze bardziej zachęcić nas do wprowadzenia zmian, warto poznać naukowe podstawy i takie oferuje nam ta książka. Podoba mi się w niej także to, że nie ma w niej przypuszczeń, a są dowody i najnowsze odkrycia naukowców (niektóre nawet z 2022 roku, więc książka jest świeżutka). Dr Asia Podgórska zaprasza nas do podróży pomiędzy jej stronicami,  które mogą wymagać włączenia większej dawki wyobraźni i otwartości, jednak warto. Myślę, że pozycja obowiązkowa dla każdego kto dba o własne zdrowie oraz jest zafascynowany funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. 


Bibliografia książki jest bardzo rozbudowana i szczegółowa (znajduje się na 38 stronach). Książka "Tak działa mózg" dr Podgórskiej to wartościowe kompendium wiedzy, jak też poradnik przydatny dla każdego kto dba o własne zdrowie. W mojej biblioteczce zajmie szczególne miejsce i z pewnością będę do niej jeszcze wracać. 


"Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie" - książkę znajdziesz m.in. na TaniaKsiażka - poradniki - rozwój osobisty
 Oprawa twarda. Stron 416. Rok wydania 2023 

Komentarze

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog