Witaj grudzień ! Lista zadań na ten miesiąc

 


Witajcie w grudniu! Ostatni miesiąc roku, pełen rozczulających spotkań z bliskimi, a czasem też prób dla  naszej psychiki. Warto przewartościować swoje cele na ten miesiąc, tak aby upłynął nam w spokoju i równowadze. Stworzyć plan działania (czytaj przetrwania). Od początku grudnia otwieramy już kalendarz adwentowy, powoli celebrując każdy dzień do Świąt. Sprawmy, by to oczekiwanie było jeszcze lepsze, zaplanujmy przed-świąteczny czas z rozwagą i pomysłem. 

To warto zrobić w grudniu - grudniowy poradnik przetrwania 


W grudniu warto postawić przede wszystkim na luz i nie spinać się nadmiernie z powodu nadchodzących Świąt. To prawda, że rządzi nami tradycja, ale każde świętowanie ma być przede wszystkim dla nas! Nie ulegajmy też przed-świątecznemu szałowi zakupów, bo choć Black Friday mamy już za sobą, to bądźmy pewni, towaru na pewno nam nie zabraknie. A może zanim wybierzemy się po kolejne ozdoby bożonarodzeniowe,  najpierw przejrzymy zawartość pudeł w składziku (czytaj w piwnicy, czy gdzie ktoś to trzyma). Podobnie sprawa ma się z przed-świątecznymi porządkami, czasami nie warto tak się angażować (choćby po to by spełnić cudze wizje idealnych Świąt).Mogłabym zrobić anty-kalendarz adwentowy, albo jednak napisać ten blogmas, co czyniłam parę lat temu. Skoro nie mam możliwości technicznych na codzienne dodawanie wpisów, to wybaczam sobie i to, blogowanie nie powinno być przymusem.  Tak też bywa z przygotowaniem do Świąt, każdy przygotowuje wszystko według własnych możliwości. Niektórzy zrobią domowe uszka, pierogi, krokiety i nastawią zakwas na barszcz, inni zamówią catering, albo kupią wszystko z mrożonek. I każda z tych możliwości będzie OK, bo w życiu o to chodzi aby było wygodnie nam, nie innym! Nie ciociom, wujkom, teściowym i babciom, którzy w głowie mogą mieć zupełnie inną wersję tej tradycji. Nie zapominajmy oczywiście o naszych najbliższych, bo w Święta nikt nie chce być samotnym, ale też nie poświęcajmy własnego komfortu psychicznego aby uszczęśliwić innych. Skończyły się czasy przymusowej poprawności i dogadzania innym kosztem siebie. Sami wiemy jak to się później kończy: psychicznym spadkiem możliwości i moralnym kacem niedotrzymania sobie danych obietnic!

Lista zadań na grudzień - jak nie zwariować na koniec roku? • W grudniu pozwól sobie na długie sesje wylegiwania się w wannie. Nie mam nic przyjemniejszego niż gorąca kąpiel w chłodny zimowy dzień. 
 • Kilka razy w tygodniu zrób maseczkę do twarzy i na dłonie, wieczorne rozpieszczanie to przywilej nie obowiązek. 
 • Przejrzyj stare fotografie, obejrzyj zimę sprzed lat. Zobacz jak zmienia się przyroda, gdzie byłaś na feriach parę lat temu?
 • Zamów gotowy catering na święta, albo ugotuj wszystko sama. Postępuj według własnych możliwości i zasobów. Podziel zadania w rodzinie, niech każdy coś przygotuje na wspólne świętowanie. 
 • Wybierz się do lasu i złap kontakt z naturą. Przytulać się do drzew można też zimą.
 • Znajdź trochę czasu na codzienne czytanie książek. Wieczorem odetnij się od Sieci, wyłącz powiadomienia i nie sprawdzaj e-mail. Zapewnisz sobie zdrowy i tak potrzebny zimową porą sen. 
 • Spaceruj pomimo złej pogody. Odporność i dobry humor łapie się na zewnątrz. 

Jakie są Wasze zadania na grudzień, czy żyjecie już tylko Świętami? Komentarze

 1. Świetna lista, przygotowana z zachowaniem równowagi pomiędzy obowiązkami i przyjemnościami tylko dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio bardzo lubię spacerować i cieszyć oczy białym puchem na zewnątrz :D
  Na pewno kilka z tych punktów zrealizuję :D
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog