Perfect Cup Kubeczek MenstruacyjnyBardzo długo zbierałam się do napisania opinii na temat kubeczka menstruacyjnego. To rozwiązanie zero waste chodziło mi po głowie od jakiegoś czasu i kiedy miałam możliwość wypróbować, to postanowiłam to zrobić. 


Co to jest kubeczek menstruacyjny?


Kubeczek menstruacyjny jest to taki elastyczny "kielich" wykonany z silikonu medycznego. Zakończony z jednej strony uchwytem, który ma ułatwiać jego wyjmowanie. 

Zapewne wiele osób, tak jak zresztą i ja może sobie porównywać go z tamponem. Jednak to są zupełnie inne rzeczy. Tampon zakłada się inaczej, prościej. Poza tym kubeczek umieszcza się troszkę w innych miejscu niż tampon. Zasadnicza różnica jest też w zakładaniu kubeczka. Z pewnością tych dwóch przedmiotów nie powinno się porównywać. 


Kubeczek menstruacyjny to rozwiązanie zero waste?


Niezaprzeczalnym faktem jest możliwość wielokrotnego zastosowania kubeczka. Każda z nas w ciągu swojego życia używa miliony podpasek i tamponów. Produktów jednorazowych, które lądują w śmietniku. Większość z nich nigdy nie zostanie wykorzystana ponownie. 

To prawda, że obecnie możemy już kupować lepszej jakości produkty higieniczne. Nie musimy już wybierać pomiędzy plastikową podpaską, czy nie wygodnym tamponem. Kubeczek menstruacyjny jest takim kolejnym krokiem, który może okazać się przełomowym. Nie tylko dla naszego zdrowia, ale przede wszystkim dla dobra planety. 


Co piszą na opakowaniu Kubeczka:Czytając opis na opakowaniu z pewnością można odnieść wrażenie, że Kubeczek jest rozwiązaniem naprawdę dobrym. Jest przeznaczony dla kobiet aktywnych, które dobrze czują się podczas okresu, ale nie tylko.  Można go stosować w dzień , jak i w nocy.

Muszę jednak przyznać, że zanim zastosowałam kubeczek, to poczytałam trochę opinii w Internecie. Przed wszystkim odnośnie zakładania, jak i samych wrażeń z jego użytkowania na co dzień. I niestety tu mogą zacząć się schody.

Po pierwsze, to trzeba się dobrze nauczyć go aplikować. A po drugie, nieco sobie zaplanować dzień menstruacji. Bo jak dla mnie to tampon, podpaskę mogę zmienić prawie zawsze i wszędzie. A z kubeczkiem potrzeba zachować higienę. Co tu dużo pisać, nie wyobrażam sobie używać kubeczka  w podróży, czy nawet w pracy, gdzie potrzeba korzystać z publicznej toalety.
Z mich spostrzeżeń, to kubeczek powinien starczać na dłuższy czas, niż przykładowo tampon. Ale nie jest to regułą. Wszystko zależy od indywidulanej budowy ciała. Także od naszej świadomości, jak przebiega okres. Kiedy jest bardziej obfity, a kiedy mniej. Z informacji przeze mnie zdobytych, to często właśnie nieprawidłowe umieszczenie kubeczka skutkuje jego przeciekaniem.


Jak dobrać rozmiar kubeczka?


Poniżej jest tabelka doboru rozmiaru, ale nie sugerowałabym się nią tak do końca. Dlaczego?Obejrzałam kubeczki menstruacyjne z innych marek w sklepie.  Ten rozmiar M, który miałam testować z Perfect Cup , w innych markach wygląda jak S. Dlatego myślę, że zanim kubeczek kupimy, to najlepiej jest sobie poczytać informacje  różnych firm. Jak się okazuje kubeczki mają też różna giętkość, grubość materiału z jakiego są wykonane.

Bardzo duże znaczenie ma nie tylko nasz wzrost, waga, czy przebyty poród. Warto by znać jeszcze kondycję własnych mięśni dna miednicy. Jednym słowem potrzeba dużej świadomości własnego ciała. A z tym niestety wiele kobiet nadal ma duży problem.
Znacie Kubeczek Menstruacyjny, czy dla Was to jednak totalna nowość?

Komentarze

 1. Czytałam, że sporo kobiet chwali sobie takie rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przekonują mnie tego typu kubeczki, zostaję przy tradycyjnych tamponach, czy podpaskach. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze że to już poza mną, nie muszę myślę o zero waste czy innej modzie :D Nie dla mnie takie rozwiązanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie kusi mnie taki kubeczek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem przekonana do takiego kubeczka..

  OdpowiedzUsuń
 6. nigdy nie używałam i nie wiem czy się przekonam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog