Dom czy mieszkanie, co lepsze na obecne czasy?

 Ostatnie remontowe przeprawy skłoniły mnie do paru przemyśleń zakupowych i nie tylko. Posiadając dom jednorodzinny mam pewien wgląd w temat: czym to pachnie, jakie są zalety i wady mieszkania na wsi, czy warto inwestować w dom, czy może lepsze małe komfortowe mieszkanie?

Największą zaletą mieszkania w domu wolnostojącym jest oczywiście prywatność. Podwórko na własny użytek, przestrzeń, zieleń, jednym słowem większe poczucie wolności. Jeżeli są dzieci, tym bardziej doceniamy to co własne. Dom jednak ma swoje wymagania, koszty utrzymania budynku mogą być ogromne. Oczywiście tylko od nas zależy na jaki decydujemy się standard. Mamy pełną kontrolę nad tym jak wygląda nasza życiowa przestrzeń.

Mieszkaj ładnie i nowocześnie


Mieszkanie w bloku jest wygodne, wszędzie mamy blisko i jeśli należy ono do nas również możemy decydować o jego wyglądzie. Oczywiście koszty utrzymania mogą (ale nie muszą) być mniejsze. Wszystko zależne jest od metrażu, a także w jakim standardzie chcemy go wykończyć. Pamiętajmy jednak, że koszt utrzymania domu z ogrodem będzie większy...

Mieszkanie w bloku czy w domu wielopokoleniowym zawsze wymaga pewnym nakładów finansowych. Zepsuć się może wszystko, sprzęty się zużywają, meble niszczą, podłogi, płytki również. Inna sprawa to też zmiana mody na wystrój wnętrz: dawniej modne były gładkie minimalistyczne ściany, tapety, czy też panele z drewna. Obecnie coraz częściej decydujemy się na fakturę i kolor: cegła dekoracyjna, kamień ozdobny na ścianę, czy też dekoracyjne płytki w kolorze betonu. Jeżeli już decydujemy się ne remont, to warto odłożyć więcej i kupić lepszej jakości materiał: STEINBLAU

Parę lat temu kupiłam na przecenie panele podłogowe, ale były one wysokiej jakości i do dziś świetnie nam służą. Jednak płytki w łazience raczej były słabe i szybko trzeba było je zmienić.  Obecne ceny materiałów budowalnych zdecydowanie poszły w górę i w zasadzie nie ma już czegoś takiego jak tanie zakupy dla domu. Na ceny materiałów ogromy wpływ miały podwyżki w sektorze energetycznym, ale nie tylko. 


Dom z ogrodem, czy tylko w sferze marzeń?


Dla wielbicieli wolnej przestrzeni oczywiście nie może być nic lepszego niż domek z ogródkiem, a najlepiej z działką na której można uprawiać  ekologiczne warzywa  i owoce. Nic tak nie daje poczucia wolności, jak możliwość wyjścia na spacer po prywatnym terenie, gdzie nikt nie zakłóca twojego spokoju. Dom ma jednak  swoje wymagania. Trzeba na własny koszt zadbać o konserwacje wszystkich jego elementów. Oprócz domu także przestrzeń wokół niego także wymaga ciągłych nakładów finansowych. 

Przerażają nas koszty utrzymania domu? Czasami niepotrzebnie, bo wszystko można sobie tak zorganizować, że będzie  tanio i wygodnie. Odpowiednia izolacja cieplna budynku zapewni oszczędności na lata. W obecnych czasach jednak bardzo trudno o swobodę wyboru materiałów do jego ogrzewania. Niestabilność na rynku energetycznym sprawia, że ludzie coraz częściej będą jednak decydować się na mniejszy metraż z możliwością użycia ekologicznych i odnawialnych źródeł ciepła. 


Zarówno mieszkanie samodzielne czy też dom wolnostojący mają swoje wady i zalety. Na co się zdecydujemy, zależy tylko od nas samych. Niewątpliwie warto postawić na nowoczesne rozwiązania w budownictwie i wyposażeniu wnętrz. Wybierać dobrej jakości materiały, aby cieszyły nie tylko nasze oczy, ale też służyły nam długi czas. artykuł promocyjny

Komentarze

 1. To prawda. Warto stawiać na rozwiązania, które posłużą nam przez długi czas. Niezależnie od tego czy mamy dom czy mieszkanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie jest mieć dom, ale koszty mogą przerastać. Mnie już przerastają nawet w dwupokojowym mieszkaniu, co dołuje okropnie. Poza tym wszystko ma swoje plusy i minusy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zależy od indywidualnych preferencji. Ja wiem, że w bloku bym się nie odnalazła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja marzę o dużym apartamencie, ale to no cóż marzenia.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog