Jesień przyszła, niepostrzeżenie wdarła się pod koce i kołdry. Rozpostarła nad nami wilgotne powietrze przenikające nas chłodem. Zmusiła do wyjęcia grubych kurtek i ciepłych kaloszy...To prawda, że te pierwsze wrześniowe dni nie należą do najprzyjemniejszych, ale dajmy jej jeszcze szansę, niech zabłyśnie feerią barw i kolorów. 


Kalendarzowa, Astronomiczna, meteorologiczna jesień 


Kiedy tak naprawdę jesień się rozpoczyna? Na pewno jest wiele wątpliwości i niedomówień odnośnie teorii rozpoczęcia jesieni.  Mamy jesień meteorologiczną, astronomiczną i kalendarzową. Najprościej stwierdzić, że jesień jest wtedy kiedy ją widzimy za oknem. Faktycznie ta jesień meteorologiczna zaczęła się w tym roku wyjątkowo wcześnie bo już w pierwsze wrześniowe dni, jak widzimy nie odpuszcza nadal i ciężko o słoneczne chwile bez deszczu. 

Jesień kalendarzową mamy 23 września czyli już za moment. Jesień astronomiczna zaczyna się w tym roku także 23.  Datę tej ostatniej wylicza się na podstawie obserwacji tego, jak padają promienie słoneczne na równik. Wtedy też mamy równonoc jesienni, dzień trwa tyle samo co noc, kończy się lato, zaczyna się chłodniejszy okres na półkuli północnej. 


Co robić jesienią? Jak się nie nudzić jesienią?


Jesienią z pewnością zmienia się nasz rozkład dnia. Kiedy robi się wcześniej ciemno, o wiele mniej korzystamy z aktywności na zewnątrz. W temacie zajęć najwięcej do powiedzenia mają tzw. Jesieniary. Jeżeli nie wiecie o co chodzi, to powiem Wam, że są to osoby lubiące jesień i umiejące w pełni korzystać z jej uroków. Jesienią tak naprawdę nie można się nudzić, a przyroda dostarcza nam tylu wrażeń wzrokowych, że aż miło się robi na sercu i duszy. Oczywiście nie każdy lubi jesień, ale są sposoby które pozwalają nam przetrwać te porę roku w komforcie i z przyjemnością. 

Jak polubić jesień? 

Jeżeli trudno nam jesień polubić, to sprawmy aby była ona dla nas bardzie znośna. Nie warto zamykać się w czterech ścianach i wpadać w smutek. Na długie jesienne wieczory zaopatrzmy się w stosik książek, a jeżeli nie lubimy czytać, to może wybierzmy sobie jakiś serial. Serwisy z serialami Online mają już przygotowaną jesienną ramówkę, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jesienią nie rezygnujmy też z podróży i spotkań towarzyskich. Oczywiście wszytko w granicach rozsądku, ale dla zdrowia psychicznego też potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem. 


Jesienna moda, ma być przytulnie i kolorowo


Wbrew temu co dominuje na ulicach jesienią także starajmy się ubierać kolorowo: sukienki damskie  nie wychodzą z mody. Jesienią zmienia się tylko ich faktura i grubość materiału. Wybierajmy miękkie, przytulne dzianiny, cieplejsze rajstopy i płaszcze z wełny. Na złotą polską jesień przyda się też skórzana kurtka biker. Do tego wygodne snikersy lub kalosze i można ruszać w świat. Warto też stworzyć jesienną listę zakupów, na takiej z pewnością powinna znaleźć się cieplejsza bielizna oraz skarpety z wełny merino.A Ty czy już jesteś gotowa/gotowy na jesień? Czy jest to Twoja ulubiona pora roku, czy marzysz już tylko aby przetrwać do wiosny? Dajcie znać jakie są Wasze sposoby na jesień.Komentarze

 1. Na jesień nigdy nie jestem gotowa, ale też nigdy się nie nudzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem gotowa mam nawet już wyciągnięte ozdoby hallowenowe :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj ja strasznie nie lubię jesieni i tego,że jest mi ciągle zimno. Zdecydowanie już czekam na wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To już właśnie dziś :) Ja lubię jesień umilam ją sobie pięknymi zapachami i optymistyczną muzyką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. za jesienią nie przepadam, ale ratuję się książkami:) zarówno czytam je jak i piszę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię jesieni bo za wcześnie robi się ciemno. Co prawda uwielbiam widok kolorowych drzew, ale jednak minusów jest więcej.

  OdpowiedzUsuń
 7. W tym roku mam wrażenie, że jesień odwiedziła nas naprawdę szybko. Nie jest źle, edyne, czego mi brakuje to słońca :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja kocham zimę, zwłaszcza, gdy jest klimatycznie ze śniegiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jesień to najpiękniejsza pora roku i zawsze jej wyczekuję. Gdy kończy się zima ja już czekam na jesień. Nie lubię wiosny, nie przepadam za latem, za to jesień ukochuję, a zimę bardzo lubię ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog