Anka Sangusz Niepokorni: dziewczyna z ogrodu

book

W czasach nastoletnich czytałam wiele książek. Skutecznie broniłam się przed czytaniem lektur obowiązkowych, za to po nocach siedziałam pod kołdrą z zakazaną książką. Co to była za książka, której pani w bibliotece nie chciała mi wypożyczyć, tego nie pamiętam. Obecnie są zupełnie inne czasy. Nastoletni czytelnicy mają ogromny wybór, ale sięgają po książkę zdecydowanie zbyt rzadko. Z chęcią przyłączam się do szerzenia czytelnictwa pośród młodszych pokoleń, bo wiem że moda na technologię odbiera im szansę bliższego kontaktu z książką. Po takim wstępnie chyba zrozumiecie, dlaczego przedstawiam tu książkę dla nastolatek.

Anka Sangusz "Niepokorni" 

tom pierwszy "Dziewczyna z ogrodu":


Książka napisana językiem prostym, stworzonym dla młodej osoby. 

Czyta się ją szybko, można przebiec wzrokiem. Są jednak momenty, które zmuszają do zatrzymania się, zastanowienia. Pomimo, że nastolatką nie jestem od dawna to przeczytałam ją chętnie i z radością przekażę ją też siostrzenicy. 
Ta książka na pewno nie jest bardzo "grzeczna", lecz traktuje o sprawach ważnych dla młodego pokolenia: O pierwszej miłości, akceptacji, sprawach zwykłych jak szkolna codzienność. Pozwala  mi lepiej zrozumieć psychikę nastolatek. Spojrzeć na ich świat z innej perspektywy. Co dla dorosłych może wydawać się śmieszne, błahe i nie ważne, dla nich jest całym światem. 

Jak się okazuje młodzi ludzie też mogą zmagać się z bagażem trudnych doświadczeń. 

Dźwigają ciężar za dorosłych, którzy byli  zbyt mało odpowiedzialni, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Muszą zaspokajać napompowane ego opiekunów. Są uwikłani w sprawy zdecydowanie dla nich zbyt trudne, czasem bardzo bolesne.  

Nie lubię streszczania książek, bo to może czasem zniechęcić, ale co na okładce można poczytać:

streszczenie


W pierwszej części Niepokornych udało mi się dobrze poznać główną bohaterkę Kamilę. Ułożoną nastolatkę, która dobrze zna swoje obowiązki, ale musi walczyć o swoją przestrzeń życiową. Osobę romantyczną, ale  i twardo sprowadzaną na ziemię przez własną matkę. Całę szczęście w połowie książki następuje nieoczekiwany zwrot akcji i matka głównej bohaterki przechodzi korzystną przemianę. 

Poczułam niedosyt co do drugiego bohatera Kacpra, którego postać owiana jest tajemnicą. Jest nieodgadniony, choć wydaje się być postacią pozytywną.  Miota się pomiędzy miłością do Kamili, a obowiązkami wobec rodziny. W sumie to nie wiele zrozumiałam o co chodzi z tym Kacprem, ale w końcu po to są następne części serii Niepokorni. 

Z całą serią Niepokorni możecie bliżej zapoznać się na yaczytam.pl

Komentarze

 1. Już sam tytuł intryguje :) Jeżeli miałabyś ochotę, to zapraszam na książkowy konkurs do siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pewna, że i mi spodobałaby się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej książki, ale brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki dla młodzieży, wtedy mogę poczuć się jak nastolatka :)
  Też nie lubiłam lektur w szkole ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog