Czy warto chodzić na fizjoterapię ? Terapia rozejścia mięśni prostych brzucha

rehabilitacja gabinet

Tytuł może mylący, bo oczywiście że warto chodzić na fizjoterapię. Zwłaszcza jak zaleci ją lekarz. Na pewno w przypadku wszelkich schorzeń narządu ruchu trzeba skorzystać z porady fizjoterapeuty. 

Zdarzy się, że  lekarz ortopeda, czy nawet neurolog zaleci tylko leczenie farmakologiczne, co jest dużym błędem. Tabletki nie leczą, jedynie wpływają na zmniejszenie bólu. 


A co mają zrobić kobiety, które po zakończonym połogu nadal czują się źle ze swoim ciałem? Niestety, lekarze ginekolodzy nie mają pojęcia, że brzuch po ciąży często potrzebuje rehabilitacji.

Brakuje realnego wsparcia kobiet po porodzie, nie ma dostępu do bezpłatnych poradni.

Z mniejszych miejscowości trzeba dojeżdżać daleko, co przy malutkim dziecku jest dodatkowym utrudnieniem.

A przecież porada fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna być przywilejem dla każdej kobiety. Nie tylko po porodzie i w każdym wieku. 


Jak wyglądał mój brzuch w ostatnim roku?


Poniższe zdjęcia, wykonane są na przestrzeni roku, kiedy to uczęszczałam do poradni.  Za każdym razem miałam robione pomiary za pomocą USG. 

Nie zrobiłam bardzo dużych postępów i nadal nie mogę pochwalić się brzuchem wzorowym. Pomimo tego czuję ogromną różnicę w samopoczuciu i kondycji.

W ciągu tego roku także zgubiłam 5 kg, co również jest odciążeniem dla kręgosłupa. 

Na żadnym zdjęciu poniżej nie wciągam brzucha:

brzuch


Jak zmienia się brzuch od ćwiczeń, tego przykład macie na zdjęciach. Nie robię długich treningów. Nie leżę na macie godzinami. Czasami jest to tylko 10-15 minut dziennie. Jednak, kiedy nie ćwiczę parę dni, czuje się gorzej. 

Jaki wpływ ma dieta i aktywność fizyczna?


W przypadku osłabienia tkanki łącznej, z której m.in. składa się kresa biała, dieta ma ogromne znaczenie.

Z pewnością jakość pożywienia, które przyswajamy ma wpływ na to, jak regeneruje się nasze ciało.

Praktycznie za każdym razem jak spożywam za duże ilości cukru obserwuje pogorszenie nie tylko ogólnej kondycji, jak i osłabienie kresy i bardziej "rozlany" brzuch. 

Z rozmowy z fizjoterapeutą jednak dowiedziałam się, że przykładowo kolagen nie ma udowodnionego działania w przypadku tego typu dolegliwości. 

Oczywiście dieta powinna być kompleksowa i zaspokajać wszystkie potrzeby organizmu. Jeśli kobieta jeszcze karmi, to tym bardziej trzeba zadbać o jakość pożywienia. 

W razie potrzeby zastosować także odpowiednie suplementy. Nie bójmy się tego, nawet karmiąc można je brać. Chociaż oczywiście zawsze są ostrzeżenia, że w przypadku karmienia to nic nie wolno.

A mama karmiąca często na spore niedobory, które ciężko wyrównać kiedy brakuje czasu na przyrządzanie posiłków. 


Co mi daje terapia rozejścia?

 • Zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. 
 • Lepsza ogólna kondycja ciała. Brak zadyszki jest też wynikiem poprawy w kwestii odżywiania. 
 • Większa pewność siebie. Wiadomo, nie muszę już udawać kobiety w ciąży stojąc w kolejce. 
 • Dobra świadomość własnego ciała. Od kiedy wykonuje ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha, mogę kontrolować brzuch nawet podczas zwykłego stania, czy chodzenia. Mam lepszą postawę, nie garbie się. 
 • Motywacja do dalszych ćwiczeń. Jestem tego typu osobą, co potrzebuje się co jakiś czas skontrolować. Podczas godzinnej wizyty zyskuje ogrom wiedzy, nowe ćwiczenia zachęcają. 
 • Indywidualne dobieranie treningu. Fizjoterapeuta bada postępy i dobiera ćwiczenia. Wizyty są np. co 8 tygodni i w tym czasie brzuch może naprawdę się zmienić. Poza tym ciało przyzwyczaja się do tych samych ćwiczeń. 
 • Konsultowanie bieżących efektów, tego nie da się zrobić przez YouTuba ani za pomocą Teleporady. 


brzuch


Mam nadzieję, że moje efekty Was przekonają do tego, że warto podjąć walkę o siebie. 

Niezależenie od tego, czy jesteście po porodzie, a może nie możecie poradzić sobie z wystającym brzuchem? Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Często są to kobiety, więc nie jest wstydliwa wizyta. Kobieta bardziej zrozumie kobietę. Komentarze

 1. Moja koleżanka chodzi i bardzo jej fizjoterapia pomaga :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie również tylko brzuszek po ciąży został- i masz rację, bez zdrowego żywienia ani rusz!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja byłam kilka razy u fizioterapeuty ale przestałam chodzić. Ogólnie uważam, że każda kobieta zanim zacznie walczyć o powrót do formy, powinna skonsultować to ze specialistą. Bo tak naprawdę, można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog