Bernie Clark "Yin Joga Najspokojniejszy trening świata"


Tematyka Jogi interesuje mnie już od jakiegoś czasu. Pewne pozycje zaczęłam wykonywać zupełnie nieświadoma tego, że jest to Joga. Przynosiło mi to ulgę, ale też dało spokój dla umysłu. Postanowiłam zapoznać się bliżej z tematem Jogi. Znajoma poleciła mi książkę " Yin Joga" , którą znalazłam na inverso.pl


Bernie Clark, autor książki, współczesny nauczyciel Jogi i medytacji (od 1998 roku). Posiada solidne doświadczenie,  ale nie tylko ono decyduje o atutach jego książki. Zajmując się propagowaniem Jogi, stara się przybliżyć czytelnikowi podstawy teoretyczne, ale też związek Jogi z duchowością. 


Joga Yin czy Yang?


Joga Yin to spokojne ćwiczenia,  odpowiednio dobierane do predyspozycji osoby. Polegają na długim utrzymywaniu pozycji na podłodze. Bazują na uważności, skupieniu na oddechu oraz zwróceniu się raczej do wewnątrz siebie. 

Joga Yin może być wstępem przed wykonywaniem Jogi Yang, ale też może stanowić osobny i wystarczający nam trening. 

W Jodze Yin wyróżnić można najwyżej trzydzieści sześć pozycji, co pozwala na skupieniu się na tym co najważniejsze. Spora dawka wiedzy i historia Yin Jogi


W książce "Yin Joga" spora część poświęcona jest na historie rozwoju różnych nurtów Jogi. Od mitów związanych z Jogą, poprzez opisy praktyk Joginistycznych sprzed wieków, wyjaśnienie skąd wzięła się w  ogóle Joga. A także jaki ma ona związek z anatomią, alchemią, duchowością, a nawet religią. Opisy związku Jogi z np. z innymi dziedzinami (sztuk walki) były naprawdę zaskakujące. Joga z książki, czy to działa?


W Internecie możemy bez trudu znaleźć gotowe zestawy ćwiczeń Jogi, wydawać się może że książka już nie jest nikomu potrzebna. A to błąd, przeglądając nawet filmiki często coś nam może umknąć. W książce "Yin Joga" autor raczej zachęca, aby wykonywać mniej ćwiczeń, ale za to aby były one poprawne. Nie każda pozycja Jogi jest dla nas odpowiednia, a znajomość przeciwwskazań jest tu niezbędna, aby praktyka była nie tylko skuteczna, jak i bezpieczna. 
Solidne podstawy teoretyczne 


Zagłębiając się  w opisy poszczególnych asan możemy dobrać odpowiednie ćwiczenia dla siebie. Od czego zaczynać praktykę, na czym skupić się najbardziej? W jaki sposób poprowadzić oddech? Jaki wpływ na organy wewnętrzne mają poszczególne asany? Czym jest znaczenie świadomości w praktyce Jogi? To tylko niektóre pytania, na które znajdziecie odpowiedź w książce "Yin Joga Najspokojniejszy trening świata". 


Komentarze

 1. Coś dla mnie. Bardzo lubię jogę, pozwala się odprężyć i zrelaksować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że dla mnie joga jest trochę nudna. Wolę wyciskacze potu typu tabata. Znam jednak osoby, któtre trenują regularnie i to przynosi efekty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale Cię rozumiem. Też czasami mam ochotę na mocniejsze treningi.

   Usuń
 3. Dostrzegam, że joga staje się coraz bardziej powszechna. Zaczęłam się zastanawiać, czy się nią nie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo wielu prób z jogą mi jakoś nie po drodze :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak z medytacją, nie wszystko jest dla wszystkich.

   Usuń
 5. Bardzo ciekawa pozycja, chciałabym w końcu wejść do świata jogi :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog