Światowy Dzień Walki z Depresją23 lutego 2024 przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Pomimo wielu kampanii społecznych służących nagłaśnianiu problemu niestety nie zostaje on rozwiązany.  Już sam fakt, że w Polsce sytuacja opieki zdrowotnej nie wygląda zbyt dobrze. Dostęp do specjalistów jak psychiatra czy neurolog jest bardzo utrudniony, a w mniejszych miejscowościach praktycznie nie ma takiej opieki lub jest ona na bardzo niskim poziomie.

 Co więc możemy zrobić?  Jako blogerzy tylko uświadamiać - pisać. Jako obywatele mądrzej wybierać rządzących na przyszłość. Poza tym warto rozglądać się wokół, czy ktoś ze znajomych nie potrzebuje pomocy np. w zarejestrowaniu się do lekarza. Często wystarczy zostawienie numeru na telefon zaufania, to pierwszy krok do podjęcia skutecznej terapii, która może uratować nawet cudze życie. Jednak osoba będąca w depresji zwykle wstydzi się o pomoc sięgnąć lub zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że to już jest depresja. Oto lista objawów, niektóre pozornie mogą nie mieć nic wspólnego z depresją:

Jakie są objawy depresji? Niektóre nich mogą zaskoczyć

 • Obniżony poziom energii i chęci do życia, utrzymujący się przez dłuższy czas.
 • Utrata zainteresowania dotychczasowym hobby. Unikanie kontaktów społecznych i towarzyskich. Nie mylić jednak z introwertyzmem, uwagę powinna zwrócić zmiana w charakterze osoby. 
 • Problemy ze snem - trwające dłuższy czas, utrudniające funkcjonowanie. Problemy z koncentracją. 
 • Nieuzasadnione, częste wybuchy złości, płaczliwość, krzyk,  pozornie bez przyczyny.
 • Nasilające się bóle somatyczne, kręgosłupa, stawów. Przewlekłe zmęczenie. Apatia. 
 • Nadmierny apetyty lub jego utrata, wahania wagi, chudnięcie jak i przybieranie na wadze spowodowane tzw. zajadaniem emocji.
 • Uporczywe, pesymistyczne myśli, brak perspektyw na przyszłość. Czarnowidztwo i myśli w stylu "już nic dobrego mnie nie czeka" lub "Wszystko jest bez sensu"  lub "chęć zniknięcia". 
 • Wiele osób idealnie maskuje problemy, które ujawnia np. w bliżej rozmowie. 

Depresja - nie jesteś sam

Pamiętajmy, że w walce z chorobą nie jesteśmy sami. Jednak aby sytuacja mogła ulec poprawie musimy znać swoje prawa: https://prawapacjenta.org/ . Przykładowo mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że odwołana wizyta u specjalisty z winy która leży po stronie przychodni lub lekarza w niej działającego wymaga ustalenia możliwe najszybciej następnego terminu. Tymczasem wiele osób tego nieświadomych czasami oczekuje na termin nawet latami, a lekarze odwołują wizyty nawet dzień wcześniej i pacjent zostanie często bez pomocy. Nie udzielona w porę pomoc lekarska skutkuje coraz gorszym pogorszeniem stanu zdrowia. Dotyczy to nie tylko pacjentów dotkniętych chorobą psychiczną. Niska świadomość swoich praw skutkuje wykluczeniem medycznym, osoby o niskim statusie materialnym nie mają możliwości otrzymania pomocy lub kiedy do niej dochodzi, często jest już za późno i choroba rozwinie się już tak mocno, że potrzebna będzie hospitalizacja i długotrwałe leczenie. Czasami pomoc nie nadchodzi nigdy. 

Przykładowo pacjenci z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą nie znać swoich praw. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że stopień niepełnosprawności stawia ich na pozycji uprzywilejowanych, nie tylko w kolejce do lekarza, ale też w oczekiwaniu na termin. Warto poznać aktualne przepisy odnośnie tego. 


Komentarze

 1. To ważne, że przypominamy o Światowym Dniu Walki z Depresją, ale faktycznie, problem ten nadal nie jest rozwiązany, a sytuacja opieki zdrowotnej w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Jako blogerzy możemy podjąć działania, aby uświadamiać innych i edukować na ten temat. To może pomóc w zmianie społecznej świadomości i podejścia do depresji. Oprócz tego, ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na osoby wokół nas i oferowali pomoc tym, którzy jej potrzebują. Często osoby cierpiące na depresję mogą nie zdawać sobie z tego sprawy lub wstydzić się o pomoc poprosić. Dlatego warto być otwartym i empatycznym, oferując wsparcie i słuchając innych.

  Lista objawów depresji, którą podajesz, jest bardzo pomocna w identyfikowaniu , problemu u siebie lub u innych osób. Warto pamiętać, że depresja może przybierać różne formy i objawy, które czasami mogą być trudne do zauważenia. Dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi i gotowi pomóc, gdy ktoś ich potrzebuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post dla zainteresowanych.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog