Jak robić zakupy w stylu eko?


 

Od wielu lat obserwuje się powrót do zarzuconych niegdyś metod robienia zakupów. Kiedyś  odeszliśmy od tradycyjnych siatek i toreb na zakupy na rzecz jednorazowych reklamówek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, które spowodowały i wciąż powodują ogromne zanieczyszczenie środowiska. W jaki sposób powrócić do metod ekologicznych?

Gazetki promocyjne i lista zakupów

Markety i dyskonty wydają gazetki promocyjne, które w formie papierowej wykładane są u wejścia do sklepu. Można z nich zrezygnować, tym bardziej, że w internetowym serwisie Gazetkomat.pl znajdują się gazetki wielu popularnych sklepów – wszystkie w jednym miejscu. Dzięki temu sporządzenie listy zakupów jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Pozycjonowanie strony Gazetkomatu sprawia, że serwis jest bardzo łatwy do odnalezienia.

Lista zakupów jest niezbędna dla zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Posiłkując się gazetkami w ich elektronicznej formie możemy ją przygotować bez pośpiechu przy porannej kawie. Trzymanie się listy zakupów zapobiega kupowaniu produktów w nadmiarze, których nie spożytkujemy np. w określonym terminie przydatności, a nie nadają się np. do zamrożenia i trzeba będzie je wyrzucić. Marnowanie żywności jest plagą, nie tylko w Polsce, i należy je stanowczo zwalczać.

Reklamówkom mówimy nie

Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska znajduje się na pierwszym miejscu pod względem rocznego zużycia reklamówek foliowych. Zużywamy ich nawet do 300 na osobę. Tymczasem przeciętny Niemiec zużywa ich 60, a Duńczyk zaledwie 4. Rozkład torebki foliowej trwa wiele lat, niekiedy nawet kilkaset, a każdego roku do środowiska naturalnego trafiają ich miliony ton, powodując spustoszenia w faunie. Warto powrócić do tradycyjnych siatek z tkaniny, które można prać i używać przez dłuższy okres. Można również skorzystać z oferowanych w sklepach toreb papierowych, które nadają się do recyklingu.

Nie tylko reklamówki powodują zanieczyszczenie środowiska. Podobnie dzieje się, kiedy kupujemy produkty w małych opakowaniach. Jeżeli to tylko możliwe, powinno się kupować opakowania większe; mowa tu o produktach niepsujących się lub niespożywczych, np. proszku do prania. Wydawana przez sieć Carrefour gazetka w lutowym numerze promuje trzykilogramowe opakowanie proszku za 49,99 zł. Taka ilość wystarczy na dłużej, a jedno większe opakowanie jest mniej szkodliwe od kilku mniejszych.

Woda z kranu – zdatna do picia

Kupujemy wodę mineralną niegazowaną nie zdając sobie sprawy, że znacznie lepszą jakościowo wodę mamy… w kranie. Woda w naszych wodociągach podlega bardzo restrykcyjnym normom unijnym i kontrolowana jest na każdym etapie uzdatniania. Możemy także zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem i mieć w domu ekologiczną wodę niegazowaną, znacznie tańszą niż butelkowana. Plastikowe butelki po wodzie i napojach, mimo że coraz bardziej upowszechnia się ich zbieranie i recykling (m.in. z takich butelek produkowany jest popularny polar), wciąż zaśmiecają uczęszczane miejsca publiczne, plaże, lasy, itp. 

Etykieta i znakowanie ekologiczne

Na etykietach kupowanych produktów można niekiedy dostrzec różne grafiki, których znaczenie nie wszyscy rozumieją. Dwa z takich oznaczeń są charakterystyczne:

 • Trójkąt, uformowany z trzech zielonych strzałek – oznacza, że dane opakowanie wytworzone jest z surowca, nadającego się do recyklingu

 • Zielone koło z wpisanymi dwiema strzałkami – informuje, że opakowanie zostało wyprodukowane z materiału, pochodzącego z recyklingu.

Etykieta informuje przede wszystkim o składzie danego produktu. Wykazując się postawą eko, nie należy kupować produktów wysokoprzetworzonych, np. dań gotowych w słoikach. Są one zwykle przygotowywane przemysłowo z zastosowaniem najtańszych, niezbyt wysokiej jakości składników, a także zawierają sztuczne wzmacniacze smaku i zapachu oraz konserwanty. Lepiej, zdrowiej i taniej kupować surowce, z których przyrządzimy posiłek w domu.

Pakowanie ma znaczenie

Tam, gdzie to tylko możliwe, należy unikać kupowania produktów paczkowanych. Przykładem jest mięso. Ukazująca się w sieci Dino gazetka w najnowszym numerze poleca wołowinę gulaszową na wagę w cenie 24,99 zł za kilogram. Można kupić potrzebną ilość zawiniętą w papier zamiast w styropianowym zafoliowanym pojemniku. 

Warto również wykorzystywać trwałe opakowania kupowanych produktów do innych celów. Wydana w sieci Biedronka najnowsza gazetka poleca w atrakcyjnych cenach lody o różnych smakach w pudełkach z przykrywkami, o pojemności od 400 do 1000 ml. Takie pudełka po spożyciu lodów można wykorzystać do przechowywania np. sypkich produktów spożywczych lub drobiazgów używanych w domu, jak przybory do manicure czy nici do szycia. Mogą być też z powodzeniem przeznaczone do zamrażania gotowych potraw.

materiał partnera

Komentarze

 1. Nie kupuję produktów paczkowanych, natomiast gazetki czekają przy skrzynkach na korytarzu ;) Kranówy nie lubię, wolę staropolankę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dłuższego czasu staram się nie kupować produktów w foliówkach. Noszę własne woreczki. Jak już jednak muszę wziąć ze sklepu to zawsze potem dłużej z nich korzystam, żeby jednak nie były jednorazowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopiero jak mocno wzięliśmy się za segregację, zauważyłam jak dużo plastiku zużywamy ;o Na zakupy staram się brać własne torby, a jeżeli nie mam to nie wyrzucam i używam ich ponownie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Reklamowek nie używam od lat, jedynie moje "szmacianki" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od kilku juz lat staram się robić zakupy w stylu eko, ale nie powiem sklepy mi tego nie ułatwiają ;/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog