Ajurwedyjska pielęgnacja włosów

 

Obecnie rynek kosmetyczny ma nam do zaoferowania bogactwo kosmetyków do włosów, a mimo to nadal nie możemy sobie poradzić z ich pielęgnacją. Nadmiar środków do stylizacji, chemiczne farbowanie, zła dieta, stres, to z pewnością nie sprzyja zachowaniu pięknej fryzury. 

Pamiętam  czasy, kiedy do pielęgnacji włosów służyło tylko szare mydło i ocet. Kobiety częściej sięgały po naturalne sposoby. Popularny był olej rycynowy i płukanki ziołowe. W dobie panującego przesytu  przychodzi na myśl powrót do bardziej naturalnych metod, takich jak Ajurweda. 


Ajurweda czym jest ?


W dosłownym znaczeniu wiedza o życiu. Nauka medyczna wywodząca się z Indii, powstała pięć tysięcy lat temu. Sedno Ajurwedy to harmonia pomiędzy ciałem a duchem.  Ciało i psychika oddziałują na siebie nawzajem. Każdy kto kiedyś próbował chodzić od specjalisty do specjalisty rozumie o co chodzi. Nie można skupiać się tylko na jednym organie, bo wszystko jest powiązane. Ajurweda promuje nie tylko leczenie samej choroby, co podtrzymanie zdrowia i witalności.

Według Ajurwedy dla zdrowia istotne jest dbanie o zdrowy styl życia (w tym o dietę). Pomocne są też prawidłowe techniki relaksacyjne: oddychanie, Joga, Medytacja. Ciało, Umysł i Dusza są Jednym - Całością. 

Ajurweda w 1979 roku oficjalnie została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jeden z najstarszych systemów leczniczych. 


Ajurwedyjska pielęgnacja włosów


W Ajurwedyjskiej pielęgnacji również obowiązuje zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Kosmetyki Ajurwedyjskie bazują wyłącznie na naturalnych składnikach. 

Podstawą zawsze będzie szampon ajurwedyjski , którego skład oparty jest na bazie roślin indyjskich i naturalnych składnikach myjących. Bez SLS/SLES, silikonów, parabenów, sztucznych konserwantów, barwników i zapachu. 

Pielęgnacja włosów według Ajurwedy: piękno zaczyna się od środka.  Odpowiednio chronimy włosy przed słońcem zakładając nakrycie głowy.  Częsta aplikacja olejów zapobiega suchości i podrażnieniom. Można stosować maski z mieszanek ziołowych.  Przykładowe zioła stosowane w Ajurwedyjskiej pielęgnacji włosów: Brahmi, Bhringaraj, Neem, Shikakai. 

Otaczamy włosy i skórę głowy odpowiednią troską i uwagą. Oczyszczanie to rytuał, który ma nam sprawiać przyjemność. Poświęcamy na to odpowiednia ilość czasu, traktując włosy, skórę delikatnie, wspomagając się odpowiednio dobranym olejem.  Wszystko to owocuje pięknymi, zdrowymi włosami. Nie tylko Henna 


Bardzo popularne w ostatnich latach stały się ziołowe Farby do włosów. Występujące pod nazwami: Henna, Cassia, Indygo, Amla. Paleta kolorów tych farb jest zróżnicowana i każdy znajdzie odpowiedni. 

Farby roślinne do włosów działają zupełnie na innej zasadzie niż farby chemiczne. Nie wysuszają, nie niszczą, nie osłabiają. Za to pogrubiają, odżywiają, oddziałując pozytywnie na skórę głowy.

Farby te występują w formie sproszkowanej i potrzeba nieco więcej czasu na cały proces przygotowania i farbowania. Pomimo tych trudności wiele osób decyduję się na taką zdrowszą formę koloryzacji, gdyż zapewnia ona nie tylko pokrycie siwych włosów, ale niepowtarzalne i nasycone odcienie z zachowaniem naturalnego piękna włosów. 


Warto zadbać o dietę 


Pielęgnacja włosów według Ajurwedy to nie tylko kosmetyki. Skoro jesteśmy całością, o urodę dbamy też od wewnątrz skupiając się na zdrowych odżywianiu. Nasza dieta powinna być bogata w białko, minerały i witaminy, zwłaszcza żelazo, siarkę, cynk, witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także kwasy tłuszczowe. Odpowiednie suplementy diety również sprzyjają kondycji włosów...


Po napisaniu tego tekstu doszłam do wniosku, że Ajurweda jest mi bardzo bliska. 

Dajcie znać czy stosujecie Ajurwedę w życiu, a może tylko w pielęgnacji? 


artykuł promocyjny

Komentarze

 1. mam produkty z orientany które są inspirowane ajurwedyjską filozofią i bardzo je lubię

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tymi włosami bywa różnie. Jedni dbają i bez większych efektów, innym wystarczy szampon :D Co za niesprawiedliwość :D Nie pamiętam mycia włosów szarym mydłem, choć raz spróbowałam i było okropnie. Tak samo jak z tym żółtkiem z olejem rycynowym, bleee :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam, że moja babcia korzystała tylko z szarego mydła. Zawsze miała piękne włosy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie ♡
  Fantastyczny, bardzo ciekawy wpis! Z tą pielęgnacją włosów to jest naprawdę różnie, bo niektórzy muszą naprawdę o nie dbać by wyglądały jako tako a inni wystarczy że je umyją :D Ja muszę zacząć taką pielęgnację, bo same kosmetyki nie wystarczają. Dziękuję za cudowną inspirację!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety moje włosy są zbyt kapryśne i trudno mi do nich dobrać produkty ;(

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam podobnie jak Kaprysek, ciężko dogodzić moim włosom

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog