Międzypokoleniowe konflikty, temat rzeka; 

Jak zwykle podczas spotkań rodzinnych dochodzi do wymiany zdań. Zdarzają się i tematy drażliwe, jak np. poglądy polityczne, czy religijne. To bardzo śliskie pole do manewru, zwłaszcza kiedy niektórzy nie znają pojęcia Tolerancji. 


Czym jest Tolerancja?


Wikipedia mówi nam: 

Tolerancja (łac. tolerantia – cierpliwość, wytrwałość) – termin stosowany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią, oznaczający postawę zgody na wyznawanie i głoszenie poglądów oraz wierzeń z którymi się nie zgadzamy, jak i praktykowanie sposobu życia, którego zdecydowanie nie aprobujemy, a więc zgody na to, aby społeczność do której przynależymy, była różnorodna w aspektach dla nas istotnych . Tolerancja polega na uszanowaniu obcej narodowości i związanych z nią różnic kulturowych. Oznacza także, wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem poglądów, pochodzenia, opinii, upodobań itp. W skrócie, szacunek dla wolności innych ludzi, którzy maja odmienny styl życia od naszego. (...)


Prawda, że proste ? A czy w życiu łatwo to zrealizować?


Niektórzy nie umieją być tolerancyjni i zastanawiam się dlaczego tak się dzieje?

Czy to kwestia wychowania, wieku, przynależności religijnej. Dlaczego jedni ludzie potrafią szanować poglądy drugiego człowieka, a inni już nie?

Dla mnie tolerancja świadczy o rozwoju danej osoby. Niektórzy niestety mogą być na takim etapie życia, że nic już do nich nie dociera. Liczy się tylko jedna prawda i racja. Wszyscy którzy mają odmienne zdanie są wrogami. 

Cóż  z tym można zrobić? Chyba nic, jedynie okazać zrozumienie i współczucie. Cieszyć się tym, że  jest się otwartym. A błądzić jest po prostu rzeczą ludzką. Tym optymistycznym akcentem żegnam dzień dzisiejszy. 


Komentarze

 1. Bardzo ciekawy temat. Mało jest u nas tolerancji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uważam, ze nie ma co generalizować. U jednych jest więcej, u innych mniej. Wszystko zależy od wielu czynników, choćby od wychowania. ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Jeśli miałabym napisać o sobie to uważam się za osobę tolerancyjną i tego samego uczę moje dzieci. Nie wszystkich trzeba lubić, ale tolerować już tak. Z drugiej strony jakby patrzeć na całe nasze społeczeństwo to myślę, że mamy z tym duży problem, my Polacy. Ciągle jesteśmy za mało tolerancyjni, a chyba naszym głównym motto powinno być: " Żyj i pozwól żyć innym..."

  ps. Wszystkiego dobrego Basiu i życzę Wesołych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wrażenie, że teraz w tym trudnym czasie tolerancji jest coraz mniej. Moja rodzina też nie jest zbyt tolerancyjna, a szkoda, bo nie idzie z duchem czasu i pewnych tematów nie warto poruszać, nie podejmować i nie szargać sobie nerwów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tolerancja jest bardzo ważna, szczególnie w dzisiejszym świecie.. Jest jej coraz mniej, niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj tak... niestety z tolerancją jest u nas spory problem. Mam wrażenie, że przez pandemię jest jeszcze gorzej. Na szczęście w moim bliskim otoczeniu są głównie osoby tolerancyjne. Współczuje jednak bardzo osobom o odmiennych poglądach lub upodobaniach, które muszą się zmagać na co dzień z nietolerancją, szczególnie przy rodzinnym stole podczas Świąt.
  Na szczęście coraz więcej się mówi o potrzebie tolerancji i równości, miejmy nadzieje, że przyniesie to ze sobą coś dobrego :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog