Zdrowie zaczyna się od pasty i szczoteczki? Można się pokusić o takie stwierdzenie, bo stan zębów znacząco wpływa na cały organizm. Wydajemy dużo na pasty, szczoteczki, płyny, a mimo tego i tak nasze zęby nie są zdrowe. Gdzie tkwi przyczyna pogarszającego się stanu uzębienia u społeczeństwa? Dziś postaram się na to pytanie odpowiedzieć.


O zęby trzeba dbać, wiedzą o tym mali i duzi


Nasi przodkowie nie korzystali  z nowoczesnych zabiegów u dentysty.  Zęby zepsute co najwyżej się wyrywało, a zawód dentysty był mało popularny. Z tego powodu kobiety po urodzeniu dzieci, po czterdziestce, nie miały już zębów. W średniowieczu próchnica była wielkich problemem, nie da się temu zaprzeczyć. Skutkowało to plagą rozmaitych chorób, które podłoże swe miały nie tylko w zacofaniu i brudzie. 

W obecnych czasach niektórzy nadal nie radzą sobie z pielęgnacją zębów. Nie da się ukryć, że od próchnicy mogą zacząć się inne, znacznie gorsze choroby. Dlaczego pomimo wielkiego postępu dzisiaj nadal nie radzimy sobie z tym problemem? Zęby mają zepsute już małe dzieci, u których usuwa się mleczaki w gabinecie. Skala problemu jest bardzo rozległa, a dentyści nie narzekają na brak pracy. 

Odpowiedź jak zwykle zaskakuje


Przyczyna problemów z uzębieniem znajduje się nieco niżej, bo w żołądku. Wszystko zaczyna się od pożywienia. Zobaczmy, jakie ogromne ilości cukru spożywamy. Cukier rafinowany znajduje się praktycznie wszędzie, nawet w pieczywie. Druga sprawa, to spożywamy produkty mocno przetworzone, które są ubogie w składniki odżywcze. Dzieciom obecnie nie podaje się warzyw w całości, tylko musy i soki. Powstaje kolejny problem, wady zgryzu. Krzywe zęby to kłopot z ich doczyszczeniem. 

Zadbaj o dietę bogatą w Wapń


Co możemy zrobić dla siebie i swoich dzieci już dziś, to zadbać o dietę. Podawajmy dzieciom wodę do picia, nie soki. Niech posiłki mają różną gęstość i formę. Duża ilość warzyw, owoców, orzechy, mięso z dobrego źródła. Nie powinno też zabraknąć źródeł wapnia, ale nie tylko tego z przetworów mlecznych. 

Niektórzy naukowcy sugerują, że wapń z produktów mlecznych nie przyswaja się dobrze z uwagi na zaburzony stosunek wapnia i fosforu, który utrudnia jego wchłanianie. Wapń ze źródeł roślinnych znajdziemy m.in. w Jarmużu, kalarepie,  brokułach, pomarańczach, czosnku, migdałach, maku, figach suszonych, nasionach chia, pestkach dyni i w wielu innych.  W produktach żywnościowych jest go naprawdę sporo, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać. Bezpieczniej jest przyjmować wapń z różnych pokarmów, nie tylko z mleka krowiego pasteryzowanego. Druga sprawa, która zasługuję na uwagę to niedobory witaminy D w organizmie. Dawkę przyjmowanej witaminy powinno się ustalić po wykonaniu badań, niektóre osoby potrzebują jej znacznie więcej. 

Dentysta nie tak straszny


Niezależnie od tego jak bardzo się staramy i tak trzeba regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Zwłaszcza najmłodszych warto oswoić z nawykiem korzystania z usług stomatologa. Dobrze jest wybrać zaufany gabinet. Nie każdy dentysta nadaje się dla dzieci. Warto wybrać gabinet wyposażony w nowoczesny sprzęt: lubdent.com.pl . To znacznie ułatwia przetrwanie nawet mało nieprzyjemnych zabiegów. Z własnego doświadczenia wiem, że dobrze wyposażony gabinet to o wiele mniej cierpienia dla pacjenta.  

Materiał promocyjny

Komentarze

 1. Bardzo przydatny post. O zęby warto dbać, niestety leczenie zębów jest dla wielu ludzi utrudnione przez kiepski dostęp i słone ceny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super wpis. Ja musze znów przełamać paniczny strach do dentysty.. Bo zrobiłam wszystkie żeby, było okej a teraz trzeba wrócić na kontrolę, ale wrócił i strach :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdrowe zęby są bardzo ważne i niewiels osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele chorób ma swój zalążek właśnie w nieleczonych zębach

  OdpowiedzUsuń
 4. To bardzo ważny temat dla każdego ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś mleko, to było mleko :) Teraz to jest napój mleko podobny, jakościowo niewart spożywania :/ Lepiej sięgać po warzywa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. oj tak, niezależnie od wieku warto dbać o zęby.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydatny wpis, o zęby trzeba dbać każdego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 8. O tak, dieta ma znaczenie w pielęgnacji zębów.Myślę też że co nieco i geny również. Mam koleżankę która jest w moim wieku a nigdy nie była u dentysty ( bo zęby ma ciągle zdrowe) a ja co chwilę chodzę haha :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdrowe i proste zęby to moje marzenie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dużo zależy też od genów. Trafić na dobrego dentystę wcale nie jest tak łatwo... A i ceny często przyprawiają o zawrót głowy :(

  OdpowiedzUsuń
 11. To bardzo ważny i wartościowy wpis :) dieta ma wpływ na wiele aspektów naszego życia i zdrowia :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog