Jak być bardziej EKO na co dzień?

 


Bycie Eko na co dzień bywa proste, ale wymaga też zmiany dotychczasowych nawyków. Na początek warto zmienić samo myślenie - czym tak naprawdę jest moda na Ekologie, bo czasami polega ona tylko na lansowaniu się. Bycie EKO To mądre wybory w sklepie, minimalizm, prostota, ale też nauka odmawiania sobie pewnych rzeczy. To szacunek dla Natury i naturalnych zasobów jakie dała nam Matka Ziemia. Chyba nigdy wcześniej nasza skłonność do przesytu nie była tak rozbujana...


Eko wybory na co dzień - to warto zmienić


Pewnie nie raz zastanawialiście się w sklepie czy dany towar jest wam faktycznie potrzebnym. Jesteśmy bombardowani reklamą z każdej strony, także internet stanowi nieprzebrane źródło wszechogarniającego pragnienia: posiadać coraz więcej i  żyć coraz nowocześniej. Sprzęty domowe stają coraz bardziej funkcjonalne. Mają ułatwiać nam codzienne domowe obowiązki jak gotowanie, pranie, sprzątanie. Zmienia się też moda na wystrój wnętrze. Nikt z nas nie chce zostać w tyle, odstawać od reszty znajomych, mieszkać pośród przestarzały sprzętów i mebli.

Co prawda wiele osób nadal kocha styl vintage, niektórzy nawet trudnią się odnawianiem staroci. W przypadku gdy chcemy się pozbyć niepotrzebnych sprzętów i mebli możemy je wystawić na serwisie aukcyjnym i na lokalnych stronach służących sprzedaży niepotrzebnych nam już przedmiotów. To zdecydowanie lepsza opcja niż porzucenie mebli w przypadkowym miejscu, w nadziei że może ktoś przygarnie. Istnieją również firmy zajmujące się wywozem niepotrzebnych sprzętów i mebli jak PANDA WYWÓZKI - Wywóz Odpadów. Korzystając z ich usług możemy ułatwić sobie życie, bo nie martwimy się już transportem i szukaniem miejsca dla tych niechcianych i już poniszczonych przedmiotów. 


Być EKO znaczy żyć w zgodzie z Naturą

W byciu Eko zdecydowanie najbardziej pomaga powrót do korzeni. Dosłownie i w przenośni. To rezygnacja z masowego kupowania w marketach, gdzie przeważa żywność przetworzona i zapakowana w folię. Można oczywiście kupować warzywa do własnego woreczka uszytego z firanki, ale zakupy bezpośrednio od producenta wydają się bardziej naturalnym rozwiązaniem. Mieszkając na obrzeżach miasta czy na wsi łatwiej jest uprawiać swój własny ogródeczek, czy nawet zakupić kurnik i mieszkańców do niego. 

O byciu Eko decydują nasze codzienne wybory zakupowe. Wymaga to oczywiście przeorganizowania systemu zakupów, ale znaleźć nabiał  czy warzywa od lokalnego rolnika jest coraz prościej, istnieją już specjalne strony gdzie producenci żywności dają swoje ogłoszenia. W dużych miastach są już ustawione tzw. Mlekomaty gdzie można zabrać mleko do własnego pojemnika. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z Podzielni czyli punktów gdzie można odnieść zbędne przedmioty, takie które mogą jeszcze komuś służyć. 
Komentarze

  1. Staram się pamiętać o ekologii każdego dnia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że już bardziej eko być nie mogę. Staram się, ile to możliwe, ale bez przesady. Nie będę dźwigać szklanych opakowań, kiedy oczy wciąż są dziurawione przez chirurga. Teraz myślę przede wszystkim o sobie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog