Jako matki często jesteśmy narażone na krytykę. Panuje względna wolność w kwestii wzorców wychowawczych, ale nadal można komuś się narazić. Jak to mówią, jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim...Najbardziej jednak spotyka się krytykę jednych mam względem drugich. Powinnyśmy się wspierać, tymczasem walczymy ze sobą, bo każdy by zrobił coś inaczej. Żył inaczej, wychowywał inaczej, rozmawiał inaczej. 

Jaka jest ta idealna Matka Polka?

Z pewnością musi posiadać nadludzkie cechy, bo samo macierzyństwo niesie ze sobą tyle wyzwań, że zwykły człowiek nie jest w stanie temu podołać. Dokopywanie sobie nawzajem jeszcze nikomu nie pomogło, dlaczego więc ciągle to robimy?

Codziennie gotuje domowy obiad

Idealna mama dba o zdrowe posiłki całej rodziny. Jadłospis powinien być urozmaicony, pełen witamin i minerałów. Każdy ma inne pojęcie tego, co jest zdrowe a co nie. Jedne mamy dopuszczają słodycze w diecie, inne próbują zastąpić cukier zdrowszymi zamiennikami. Każda z tym mam robi co może, co uważa za słuszne. Nie powinno się krytykować drugiej mamy np. za podanie dziecku lizaka, to jej wybór. Można za to nakierować jej uwagę, że jednak są inne zdrowsze rzeczy, które nie tylko będą smaczne, ale też służą zdrowiu, ale jak chce dawać słodycze, niech daje, to jej decyzja.

Pracuje, albo i NIE

Daje się zauważyć taki podział, na matki pracujące i nie pracujące. Czy któreś z nich są gorsze od innych? Nie powinno się oceniać kogoś ze względu na to co robi na co dzień. Nie znasz tej drugiej rodziny na tyle by oceniać. Nie wiesz, czy ta matka ma możliwość pracy, dojazdu do miejsca pracy, czy czuję się na siłach to wszystko ogarnąć. To samo dotyczy odwrotnej sytuacji, nie warto wyciągać pochopnych wniosków. Dziecko matki pracującej wcale nie musi być zaniedbane, bo w tej rodzinie panuje doskonały podział obowiązków. 

Poświęca dziecku każdą chwilę

I najgorzej jeśli robi to kosztem czasu dla siebie. Taka mama nie może  poczuć się  w pełni szczęśliwa, co przedkłada się na relacje panujące w rodzinie. Dlatego warto mądrze gospodarować czasem i rozdzielać go sprawiedliwie pomiędzy wszystkich członków rodziny. Niektóre dzieci umieją się bawić same, innym trzeba pomagać. Czy to jest złe, kiedy sześciolatki same robią sobie śniadanie? Nie, to jest wspaniałe, że tak sobie radzą. 

Kieruje się Intuicją 

Doskonała matka słucha porad lekarza, skrupulatnie podaje zalecone leki, chodzi na wizyty nawet z lekkim katarem. Ma do tego prawo, jeśli coś ją martwi w stanie zdrowia dziecka nie zadowoli się teleporadą i to jest Okej. Inna doskonała matka stosuje domowe sposoby na kaszel i świetnie jej to wychodzi, ma zaufanie do własnej intuicji, albo po prostu czuję się dobra w naturalnych metodach leczenia, ma do tego prawo. 


Zwykliśmy oceniać książkę po okładce, lecz rzeczywistość tej drugiej strony może wyglądać zupełnie inaczej, niżby się nam mogło wydawać... Warto więc mieć zrozumienie dla innych. Krytykowanie, ośmieszanie nigdy nie przynosiło nic dobrego. 


Komentarze

 1. Oj, tak! Nie raz byłam krytykowana, nawet jak moje córki były już dorosłe. Z każdej strony i gdzie się dało. Że dałam dzieci do żłobka, że do przedszkola, że czegoś nie wiem, że pracuję, że nie pracuję, że obiady ze szkolnej stołówki, bo pracuje do 16.30 i już mi się nie chce gotować w domu, że za długo śpię, że choruję i mówię o tym, że nie mówię, że wzięłam kota, że qrwa wszystko! :D W ten sposób rodzi się znieczulica na wszelkie uwagi :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z tym, że ludzie często oceniają innych po okładce, a rzeczywistość tej drugiej strony może wyglądać zupełnie inaczej, niż może nam się wydawać. Tak naprawdę każdy jest narażony na krytykę :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma tak naprawdę idealnej mamy, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. A jak już mamy oceniać, to szczerze samych siebie. Bo najłatwiej krytykuje się innych, a mało kto potrafi spojrzeć na siebie inaczej i trochę się zmienić

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma co zważać na krytykę innych ludzi

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog