"Dziwnym" trafem nadszedł listopad. Październikowe dni minęły bezpowrotnie, pozostawiając wrażenie nieuniknionego - przemijania. Tak się ten listopad zaczyna, od refleksji: wszystko przemija, także MY. Jaki więc sens toczyć z góry przegrane bitwy, skoro Świat urządzony na ten sposób nadal postanawia trwać?


Wszystkich Świętych

Trudno jest pisać na taki temat, aby kogoś nie urazić. Każdy z nas ma w głowie inne wyobrażenie śmierci. Niektórym jawi się tylko jaka straszna, nieunikniona rzecz. Niesprawiedliwość tego świata, trzeba kiedyś zostawić materialne sprawy. Skrzętnie gromadzone dobra pozostawimy potomnym.  Wszyscy umrzemy, w jakimś sensie stajemy się  więc równi, bo zdążamy ku temu samemu. Co będzie dalej, to zależy tylko od nas samych...


Egoizm 

Nie wszyscy dzisiaj staną nad grobami bliskich, z różnych powodów. Z własnego wyboru, albo los tak zadecyduje. Pamiętajmy, że pośród nas są wyznawcy różnej wiary, nie każdy obchodzi 1 listopada. Dało się też zauważyć, z okazji nadchodzącego święta różnice w poglądach: co świętować, kiedy i jak. Niektórzy chcieliby wtłoczyć innym swoje postrzeganie świata, a tak się niestety nie da.

Pewne "amerykańskie święto" (które tak naprawdę nim nie jest) zostało już zniżone do rangi niedorzecznego. Czy mamy jednak prawo umniejszać cudze święto kosztem własnego? Ocenianie dziwnym trafem przypisane do tej jednej słusznej wiary, ślepo nastawionej tylko na czubek własnego nosa. Racja jest jedna i mam Ją tylko Ja. Najbardziej egoistyczne i śmieszne podejście. Co można z tym zrobić? Nic, bo walka z wiatrakami zawsze jest przegraną...


Bez oceny

Co więc możesz zrobić? Patrzeć ze stoickim spokojem i współczuć. Nie oceniać, choć czasem jest trudno. Nie przekonywać, obserwować, bo każdy ma swoją drogę, swoje wybory. Jeśli teraz nie dostrzega oczywistego, może nie pora jeszcze na to by otworzył oczy? Niektórym nie będzie to dane jeszcze w tym życiu. 

Staniesz więc nad grobem bliskich Ci sercu ludzi, których już z tobą nie ma. Przyjdzie chwila na refleksję, może poleci łza, żal smutek wypełni Cię na ten dzień, masz do tego prawo. Lecz tak naprawdę czy warto żałować nieuniknionego? Chcielibyśmy być niepokonani, rządzić tym światem, ustalić nowy porządek, lecz nie będzie to możliwe, przynajmniej teraz. Co możemy zrobić, wypełnić serce spokojem i przyjaźnią dla tych co jeszcze z nami, doceniając każdą wspólną chwilę razem. To był ostatni wpis z naszego blogowego wyzwania, zapraszam też do:

Komentarze

 1. Każdy niech świętuje co lubi, nawet dzień kalosza, mi tam nic do tego, dopóki nie wtrąca się w moje życie. Poza tym jest piękna pogoda i tym trzeba się cieszyć :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak masz rację. I dla mnie irytujący jest podział na tych tradycyjnych i na tych nowoczesnych. W tym wszystkim warto po prostu nie zapominać żeby być dobrym człowiekiem, dać dobry przykład innym :) Szanować siebie nawzajem, to coś czego wielu teraz nie umie pojąć.

   Usuń
 2. u nas ksiadz zakazal halloween :) ale jak dzieci przychodza po cukierki to czemu mialabym nie dac wiec daje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że to nie szkodliwa zabawa i jak ktoś ma ochotę się bawić niech to robi, skoro nie szkodzi innym

   Usuń
 3. Co do Halloween to najczęściej u nas to po prostu dzieci się przebierają i proszą o cukierki, co w tym złego? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja osobiście Halloween nie obchodzę, ale jeśli ktoś chce to czemu nie, nie mam nic przeciwko :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Z przyjemnością odwiedzałam przez weekend groby bliskich, była to też okazja aby pokazać córce miejsca gdzie leżą ważne dla nas osoby

  OdpowiedzUsuń
 6. My od samego początku kiedy Halloween zaczynało się u nas rozgaszczać zupełnie tego nie obchodziliśmy. Nie rozumiem co ma do naszego Święta Zmarłych przebieranie się za potwory, ale jeśli komuś to sprawia przyjemność to ok, akceptuję.
  My jak co roku chodzimy na cmentarze i zapalamy znicze... I tak zostanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halloween jest chyba 31 października, a Święto zmarłych 1 listopada, to jest zasadnicza różnica. Warto poczytać skąd tak naprawdę wzięło się Halloween. Czy aby nie było ono wcześniej zanim ustalono katolickie święto?

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog