Wszyscy wiemy czym jest Hejt, to powszechne zjawisko któremu sprzyja przeniesienie kontaktów z życia do Internetu. Ludzie czują się bezpieczni, mając złudne wrażenie anonimowości, której tak naprawdę nie ma. Wszystko co piszesz, wrzucasz do sieci może tam zostać wykorzystane przez inne osoby. Zdjęcia, treści bez trudu udaje się kopiować i można z nimi zrobić wszystko. Nawet wykleić sobie nimi pokój, ale dziś nie o tym. Zmierzam do nieco innego problemu:


Czym jest Stalking?


W dosłownych tłumaczeniu z angielskiego na polski to Myślistwo. Polowanie na ofiarę i tak zapewne czuję się osoba będąca celem stalkingu, jak zwierzyna łowna. Według definicji Stalking oznacza uporczywe nękanie. W terminologii prawniczej oznacza wielokrotne, powtarzające się prześladowanie, wyrażające się w podejmowaniu różnych naprzykrzających się czynności, np. pisanie sms, wiadomości, ale też chodzenie za ofiarą, śledzenie itp. Nie jest to przestępstwo łatwe do udowodnienia, nawet w dobie mocno rozwiniętej technologii. Warto się zastanowić, czy mamy do czynienia tylko z Hejtem, czy może to już Stalking?


Skąd wziął się stalking?

Pojęcie Stalkingu zostało zdefiniowane w latach 80-tych, kiedy jeszcze nie było Mediów społecznościowych. Były za to Gwiazdy kina, które zyskiwały nie tylko wielką popularność i rzesze fanów. W każdej grupie wielbicieli trafiały się też osobowości obsesyjne, które chciały śledzić każdy ruch swojego idola. "Fani" często koczowali pod domem Gwiazdy, nie tylko śledzili, pisali listy, ale  czasem dopuszczali się również ataku fizycznego. Stąd też i pewnie stanowisko Ochraniarza zyskało na popularności. Jedną z pierwszych znanych osób, które padło ofiarą Stalkingu była aktorka Jodie Foster. Mało osób pewnie wie, że John Hinckley dopuścił się morderstwa z powodu odrzucenia przez Gwiazdę, mężczyzna dokonał zamachu na prezydenta Ronalda Regana. Chciał w ten sposób "udowodnić" Jodie, czego to On może dokonać, niewątpliwie stał się słynny. 

 

Jak sobie poradzić z prześladowcą?


Niestety zwykli ludzie nie mogą sobie pozwolić na ochronę. Warto wiedzieć, że Stalking jest uznany za problem zdrowia psychicznego, to również przestępstwo, jak wiele innych. Problem w tym, że można go ścigać tylko z oskarżenia prywatnego. Jeśli wina zostanie udowodniona to przestępcy grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Wyższy wyrok zwykle jest następstwem targnięcia się pokrzywdzonego na własne życie. Wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sami widzicie jak niskie są to kary, nie ma się więc co dziwić, że przestępcy wcale nie czują respektu. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w innych krajach, np w USA , gdzie problem Stalkingu jest traktowany bardziej poważnie. 

Stalking w filmach


Nękanie psychiczne to niezły temat na film,  twórcy chętnie go podejmują. Filmy, których głównym tematem jest Stalking: Jeden ze starszych to  "Przylądek Strachu" z 1991 roku. Z bardziej znanych to z pewnością "Bodyguard" ze wspaniałą rolą Whitney Houston i Kevina Kostnera. Dobry przykład stalkingu znajdziecie też w filmie "Kocha...Nie kocha!" z Audrey Tautou w roli głównej. Warto obejrzeć także "W potrzasku" z 2012 roku. Oczywiście tych filmów z wątkiem prześladowania jest  wiele więcej. 


Podsumowując: Stalking zwykle jest trudny do udowodnienia, wymaga żmudnego zapisywania i kopiowania otrzymanych wiadomości.  Najlepiej  mieć świadka, który potwierdzi naszą wersję wydarzeń. W przypadku ataków nie wirtualnych, na żywo potrzebny jest świadek stalkingu, zapisywanie rozmów np. na trwałych nośnikach. Oby nikt z nas tego nie doświadczył. Pamiętajmy, że zarówno Hejter jak i Stalker nie mogą czuć się bezkarni. 

Co zrobić by nie stać się ofiarą Stalkingu w sieci? Najlepiej dobrze zaplanować swoje działania oraz przemyśleć to co udostępniany w Internecie. Czasami nie warto gonić ślepo za sławą, bo cena może okazać się zbyt wysoka. Komentarze

 1. Takie prześladowanie t coś okropnego. Czytałam kiedyś książkę o tym oraz oglądałam film o stalkerze. Osoba prześladowana myślała, że to jej się wydaje i że to z nią samą coś jest nie w porządku, ale prawda wyszła na jaw.

  OdpowiedzUsuń
 2. To musi być okropne. Nie wiem, co bym zrobiła takiemu, ale nie można na to pozwolić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stalking to coś okropnego i nikomu tego nie życzę. Super, że stworzyłaś taki wpis, to równie ważny temat jak i temat hejtu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety stalking jest powszechnym zjawiskiem

  OdpowiedzUsuń
 5. Poruszyłaś bardzo ważny temat, coraz więcej osób mierzy się z tym zjawiskiem :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Stalking is a serious crime that deserves serious consequences. Glad you spoke about it.
  xoxo
  Lovely
  www.mynameislovely.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog