Późne macierzyństwo może być jak wino, dojrzałe, pełne smaku i radości. Może też być przejrzałe, za mocne i nie dające satysfakcji. Czy warto być mamą po czterdziestce, dziś spróbujemy sobie na to pytanie odpowiedzieć.


Nigdy nie jest za późno by stać się mamą


W społeczeństwie nadal panuje swego rodzaju gloryfikacja macierzyństwa. Jak to cudownie jest być mamą, ile to korzyści dla kobiety, która spełnia się w tej roli. Ten obraz skutecznie podtrzymują media, w których pełno uśmiechniętych kobiet z dziećmi. Zwykle mama powinna być młoda, tryskać energią i siłą witalną. A co kiedy tak nie jest? Czy jest wtedy automatycznie złą matką?

Tyle się pisze o trudach macierzyństwa, więc ten obraz nie jest tak idealny jak kiedyś. Coraz częściej kobiety mają odwagę pokazać zapłakaną twarz. Widzimy więc drugą , tą gorszą stronę macierzyństwa. Z pewnością być matką to bardzo trudna rola, wiek niczego tu nie ułatwia. 


Czy kobieta musi być matką by poczuć się spełnioną?

To trudne pytanie budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza pośród bardziej gorliwych zwolenników tradycyjnego obrazu rodziny. Czy aby poczuć spełnienie kobieta musi zostać matką, a co kiedy woli karierę i macierzyństwo odkłada na później? To jej wybór, jednak zawsze trzeba przemyśleć zalety i wady późnego macierzyństwa. 


Nowoczesna młoda mama

Nie ważne czy młodsza, czy starsza, kobieta tyle ma lat na ile się czuję (i wygląda). Przy obecnym dostępie do medycyny estetycznej, zabiegów, kosmetyków, suplementów, to mamy wrażenie być władcami swego czasu.  Naprawdę czasami trudno stwierdzić ile lat mają niektóre kobiety. Decyzja w jakim wieku zdecydują się na potomstwo to również sprawa indywidualna. Zawsze warto brać pod uwagę własną gotowość do podjęcia tej trudnej roli. Kwestia opinii innych ludzi to chyba najmniej ważne kryterium. Choć nada można spotkać mądrą ciotkę Klotkę, która przy okazji rodzinnego zjazdu zapyta "To kiedy potomek".


Nie tak łatwo być mamą

To z pewnością zdanie wielu kobiet, które matkami już są. Pomimo tego większość z nich nigdy nie żałuję swojej decyzji. Macierzyństwo zawsze niesie ze sobą mnóstwo wyzwań, którym my kobiety chcemy podołać. Nie ważne więc ile masz lat i kiedy decydujesz się podjąć tej trudnej roli, najważniejsze aby była to Twoja decyzja. 

Komentarze

 1. Z całą pewnością bycie mamą nie jest łatwe i niesie ze sobą wiele życiowych wyzwań :)
  Super wpis! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Społeczeństwo stygmatyzuje za równo młode mamy jak i te starsze. Moja mama urodziła mnie tuż przed 40, potem urodziła jeszcze brata, jestem jej za to ogromnie wdzięczna. Każda mama, która wychowuje dziecko stara się być najlepszą mamą, wiek nie ma zbyt wielkiego znaczenia, oprócz tego, że ciąża w późniejszym wieku jest określana bardziej ryzykowną :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Macierzyństwo powinno być przemyślaną decyzją i według mnie kobieta powinna być na to po prostu gotowa

  OdpowiedzUsuń
 4. Bycie mamą to ogromne wyzwanie i najlepiej mieć tego świadomość. Jak dla mnie, to jest indywidualna sprawa, ważne żeby dzieci i ich mamy były szczęśliwe ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog