Sposób prosty na witaminy: Kiełki rzeżuchy , Jak sadzić i co zawiera rzeżucha?
Kiełki rzeżuchy to już moja coroczna tradycja. Kiedy tylko zbliża się wiosna, zwykle jesteśmy już zmęczeni i osłabieni.  I chociaż zima nie była sroga, to brak witamin daje się odczuć. Warzywa i owoce dostępne w powszechnym handlu wyglądają apetycznie. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że często przez długi transport i stosowane do ich uprawy środki nie mają takiej wartości odżywczej jakbyśmy oczekiwali.

Mamy więc wybór, garść suplementów każdego ranka, albo naturalne witaminy samodzielnie wyhodowane w domu. Oczywiście wybieramy zdrowszą opcję, choć bez suplementów też czasem się nie daje obejść. Świeżo zebrane witaminki zawsze jednak mają przewagę.


Jak samodzielnie wyhodować kiełki ?Odpowiedź jest prosta - kiełkownica miseczkowa Semini. Jest to szklany pojemnik zaopatrzony w metalowe, nierdzewne sitko, na które wysiewa się nasionka rzeżuchy. Do pojemnika wlewamy wodę, a nasionka zraszamy obficie wodą. Wystarczy pięć dni, aby mieć piękne, apetyczne i zdrowe kiełki.

Wodę codziennie wymieniamy i opłukujemy nasiona, aby nie zebrała się na nich pleśń. A kiedy kiełki są już gotowe,  to zbieramy i częstujemy się do woli. Resztę, której nie damy rady zjeść od razu wkładamy do pojemnika i do lodówki, gdzie spokojnie poleżą kilka dni. Kiełkownice myjemy dokładnie i sadzimy od nowa kiełki, aby za parę dni znowu mieć świeże witaminy.

Cały proces sadzenia kiełków pokazywałam na moim Instastory (Instagram @Retromama.blog) powinien być przez jakiś czas w zapisanych relacjach "Testuje". A efekty można podziwiać na zdjęciach na blogu.
Jakie właściwości odżywcze mają kiełki rzeżuchy?


Jak każda świeżo wyrośnięta roślinka rzeżucha jest skarbnicą cennych dla zdrowia składników. Zawiera m.in. Witaminy z grupy B, witaminę C, PP oraz K. Jest źródłem minerałów takich jak: jod, magnez, żelazo, wapń, chrom.

Kiełki rzeżuchy mają doskonałe właściwości odkażające jamę ustną i przewód pokarmowy. Według medycyny naturalnej stanowią dobre panaceum do walki z pasożytami. Nie wiem na ile to jest potwierdzone naukowo, nie mniej dla mnie to ciekawostka. Wiadomo, że dieta roślinna jest korzystna i pomaga w skutecznej detoksykacji organizmu.

Dzięki dużej zawartości siarki rzeżucha może nas wspomóc przy wiosennym wypadaniu włosów.
Zalety Kiełkownicy miseczkowej


W tym roku po raz pierwszy skorzystałam z takiej formy uprawy kiełków i już chyba nigdy nie wrócę do hodowli na ligninie. Pewnie znacie tą dawną metodę sadzenia rzeżuchy.

Kiełkownica ma jednak tą przewagę, że jest higieniczna. Wodę zmienia się codziennie, nawet można pojemnik wymyć i nic się z nim nie stanie, bo to szkło. Nasiona, gdy puszczą korzenie też można przelać wodą. A najważniejsza zaleta, to że mamy nie tylko liście rzeżuchy, ale i korzenie, które też są bardzo cennych źródłem witamin. Nie tracimy połowy rośliny, a mamy całą.

Myślę, ze warto zainwestować w taką szklaną kiełkownicę, gdyż jest ona zerowaste. Nawet gdyby się rozbiła, to szkło zawsze nadaje się do powtórnego przetworzenia. Nie polecam natomiast sadzić kiełków na plastiku.
Komentarze

 1. Uwielbiam rzeżuchę, muszę iść po nasionka. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. OOOO sama chętnie bym sobie takie kiełki robiła. DLa mnie i dla żółwia ;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam wszelkiego rodzaju kiełki, rzeżuchy też :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna sprawa taka kiełkownica, ja w zasadzie co roku sadzę i by mi się przydała, a nie wiedziałam o jej istnieniu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze Chciałam sama wyhodować sobie kiełki. Nie mam niestety kiełkownicy ale czytałam, ze można to śmiało zrobić w słoiku więc chyba w końcu spróbuję. Bardzo lubię rzeżuchę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też uwielbiam rzeżuchę, i też muszę ją zasiać. Super jest ta miseczka, można cały rok mieć swoje kiełki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham kiełki i kupuje je w ciągu całego roku. Niesamowite są kanapeczki z kiełkami i sałatki mniam.

  Ja też jestem romantyczną duszyczką :*

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatna sprawa i bardzo higieniczna, podoba mi się !

  OdpowiedzUsuń
 9. czasem sieje jak mi sie przypomni;P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog