Płaski brzuch to nie przypadek?


 

Nowy miesiąc (wakacyjny) zaczynamy tematem kompleksów. Brzuszek to nasz kobiecy (ale nie tylko) problem. Brzuszki są różne, ale dziś na myśli mam te nie-ciążowe. Żyjemy w czasach terroru szczupłej sylwetki, jednocześnie zewsząd atakowani Body Positive. W którą stronę pójść: Czy nie przejmować się zupełnie tą figurą i pozwolić robić swoje grawitacji i upływającym latom? Czy może nadal walczyć o szczupły wygląd?


Jak mieć płaski brzuch?


Przez całe życie myślisz, że płaski brzuch to kwestia odżywiania, korzystny układ genów, a może szczęśliwy traf? Jedni rodzą się ze skłonnością do oponki, innym los zsyła kaloryfer na brzuchu i zupełnie nie muszą się wysilać by zawsze wyglądać jak z okładki? To wszystko bzdury, bo płaski brzuch to zbieg wielu czynników. Na niektóre z nich mamy wpływ, inne musimy sobie odpuścić. 

Przychodzi mi na myśl tylko jedno

Dlaczego jedni ciągle są na diecie a mimo to nigdy nie mają płaskiego brzucha? Zwykle to Panie mają większe predyspozycje do krągłości, ale nie tylko. Jest pewna grupa Panów o budowie Misia, którzy jednak nie przejmują się zaokrąglonym brzuszkiem. Nie to co my kobiety, ciągłe ofiary mody, bo znów crop topy są na czasie, bo sezon na bikini, albo po prostu znudziło  się już chodzenie w luźnych bluzkach i chciałoby się pokazać ten płaski brzuch. A tu niestety go nie ma...


Hormony pod kontrolą


Kobiecy brzuch zmienia się według faz cyklu menstruacyjnego. Z pewnością wygląda atrakcyjniej kiedy jesteśmy już po tych trudnych dniach, czy w fazie owulacji. Zresztą wtedy to wszystko nam się wydaje piękniejsze. Rozkwitamy, cieszymy się życiem, nie stresujemy, a więc i nie podjadamy. A kiedy nadchodzi PMS strach się bać: brzuch jak balon, od samej wody nawet. I to nie tylko przenośnia, bo skłonność do zatrzymywania się wody w organizmie bywa duża w ostatniej fazie cyklu. 

Jak można sobie pomóc?


Na pewno nie należy przesadzać z błonnikiem, który pęcznieje i rozpycha jelita. Problematyczne mogą być produkty mleczarskie, ale tak naprawdę każdy może mieć swoje predyspozycje oraz niedomagania. 
Zawsze korzystna jest dieta lekkostrawna i posiłki częste niezbyt obfite. Można sobie pomóc za pomocą herbatek ziołowych np z kopru włoskiego, mięty, rumianku.  Przyjmowanie oleju z Wiesiołka może przynieść pozytywne rezultaty. Najważniejsze jest jednak aby nasza dieta nam służyła i nie była dla nas uciążliwa. W przypadku podejrzenia nietolerancji pokarmowych zrobić badania i ułożyć odpowiedni jadłospis. 

Ćwiczenia rozluźniające


Na swój brzuch można też wpłynąć za pomocą ćwiczeń oddechowych. Warto zapoznać się z technikami prawidłowego oddychania, jak oddychać torem przeponowym.  Pomocne mogą być  wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przy okazji sprawdzi, czy mięśnie głębokie oraz dno miednicy pracują w odpowiedni sposób, czy nasza postawa jest prawidłowa oraz skoryguje ewentualne nieprawidłowości. Ustali program treningowy, a nawet zrobi badanie USG mięśni brzucha. 


Jak się okazuję płaski brzuch nie zależy od mięśni poprzecznych ani też od tzw. kaloryfera. NO chyba że chcemy cały czas chodzić na napiętym brzuchu, a to nie jest ani wygodne, ani zdrowe.  Ładny brzuszek to zdrowa kresa biała, sprawne mięśnie głębokie i dno miednicy. To przede wszystkim zdrowy układ trawienny i umiejętne radzenie sobie ze stresem. 

Komentarze

 1. Oj jestem osobą, ktora ma takie problemy z odstającym brzuchem.
  Niestety powodem tego są problemy hormonalne (tarczyca, prolaktyna) oraz dodatkowo
  nietolerancja skierowana w stronę glutenu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jest łatwo, ale staram się żyć zdrowo i to mi wystarczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja nie mam odstającego brzucha, po prostu mam na nim fałdy tłuszczu ;-) pracuję nad tym, ale uzbroiłam się w cierpliwość i powoli widzę światełko w tunelu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ciągle walczę o płaski brzuch, niestety nie jest to takie łatwe jak się wydaje. Rady przydatne, dziękuję bardzo

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam lekko odstający brzuszek, a jestem szczupła, jednak mnie to nie przeszkadza :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @retromama.blog

Copyright © Retromama.blog